Вести Македонија Ударни вести

ЕЛЕМ Енергетика од утре ќе испорачува топлинска енергија

ЕЛЕМ утре ќе почне со испорака на топлинска енергија за потрошувачите приклучени на мрежата на „ЕЛЕМ – Енергетика“. „Парно греење ќе добијат 3.546 домаќинства, 17 основни и средни училишта и детски градинки и 75 деловни субјекти во скопските населбите Железара, Автокоманда, Триангла, Маџари и Хиподром“, се вели во соопштението на ЕЛЕМ. – Согласно Правилникот за снабдување […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Граѓаните преку пошта ќе ги добиваат изводите од матична евиденција

Управата за водење на матичните книги информира дека од денеска граѓаните на Скопје, а подоцна и на цела Македонија, ќе може да добиваат изводи од матична книга на родени и на венчани преку пошта. Проектот за достава на изводите од матична евиденција на домашните адреси на граѓаните е во соработка помеѓу Управата за водење на […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР ги демантира информациите за нови сообраќајни правила и казни

Министерството за внатрешни работи ги демантира денешните информации објавени во некои портали за нови сообраќајни правила и казни. „Станува збор за преработена информација по однос на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата од октомври 2015 година кога всушност и беа направени споменатите измени во овој закон, а која што тогаш беше презентирана на македонската […]

Вести Македонија Ударни вести

Јанева: Се сомневаме дека Панчевски местел предмети

Заврши претресот на СЈО во канцелариите на екс претседателот на Кривичен суд, Владимир Панчевски. Одземен е неговиот персонален компјутер, а извршен е претрес и во неговиот дом и кај двајца информатичари вработени во судот. СЈО се сомнева дека Панчевски местел предмети да се паднат кај одредени судии. Јанева посочи дека сомнежите за предистражната постапка се […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба Димитров-Коѕијас во Солун

Во Солун во тек е средбата на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, јави известувачот на МИА. Средбата се одржува на маргините на квадрилатералниот состанок, на кој покрај Димитров и Коѕијас, учествуваат и министрите за надворешни работи и на Бугарија и Албанија. Во македонската делегација се во […]

Алтернатива Настани Ударни вести

„Мобил Фестивал 2017“ – пријавување филмови снимени со мобилен телефон

Меѓународниот фестивал за филмови снимени со мобилен телефон „Мобил Фестивал“ објавува отворен повик за пријавување филмови за осмото издание, кое ќе се одржи од 10-ти до 18-ти ноември во Скопје. Право да се пријават имаат сите филмови кои се снимени со мобилен телефон кои не се подолги од 10 минути, а истите претходно не биле […]

Вести Свет Ударни вести

ТУРЦИЈА: Судот пресуди на 40 лица обвинети за атентат врз Ердоган

Судот во Турција донесе пресуда со која група од повеќе од 40 обвинети е прогласена за виновна за обид за атентат врз претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган и убиство на двајца полицајци, а станува збор за напад кој се случи во текот на неуспешниот обид за воен удар кој минатата година на 15 јули […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Недолично и срамно е укинувањето на државната награда „23 Октомври“

“Недолично и срамно е Министерството за култура за својата неодговорност и непочитување на законските прописи вината да ја префрлува на политичка партија. ВМРО – ДПМНЕ нема апсолутно никаква допирна точка со државната награда „23 ктомври“, за сите државни награди се одговорни Владата и министерствата. Министерството за култура имаше можност од 30 мај до август 2017 […]

7 дена Вести Македонија Ударни вести

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА – МАКЕДОНИЈА

МАКЕДОНИЈА – Времето во Македонија ќе биде сончево и релативно топло со мала облачност, а во западните делови ќе дува умерен до засилен западен ветер. Утринската температура ќе се движи од три до 10, а дневната од 22 до 28 степени. Во Скопје ќе биде сончево со мала облачност и со температурата од девет до […]

Македонија Ударни вести

МТСП: 11.Октомври – Денот на Народното востание е неработен ден

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно Законот за празниците, 11 Октомври (среда), Денот на народното востание, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика им го честита Денот на народното востание на граѓаните на Република Македонија, стои во соопштението