Вести Свет Ударни вести

„Диселгејт“, причината за смртта на 5.000 лица годишно

Во Европа околу 100.000 возила кои испуштаат емисија на азотни оксидни гасови, а се прикажува дека имаат ниска емисија на овие гасови (скандалот „Диселгејт“ ) се причина за смртта на 5.000 лица годишно, јавува Anadolu Agency (AA). Норвешкиот институт за метеорологија и применета системска анализа (IIASA) спроведе истражување според кое забележан е пораст на смртноста […]

Вести Македонија Ударни вести

Собранието изгласа минимална плата од 12.000 денари

Собранието денеска со 70 гласа „за“ и ниту еден против и воздржан го изгласа предлог-законот за зголемување на минималната плата, со кој официјално треба да почне исплатата на минималната плата во износ од 12.000 денари. За збор беа пријавени повеќе од триесетина пратеници, а расправата помина во меѓусебни обвинувања на владејачкото мнозинство и на опозицијата, по […]

Вести Македонија Ударни вести

Отчет на министерот за култура Алаѓозовски за работата во првите сто дена

Министерот за култура на Република Македонија, на прес конференција одржана во Владата на Република Македонија, ги претстави пред јавноста клучните постигнувања во првите 100 дена од мандатот на новата Влада на Република Македонија во областа на културата. 1. Јазикот и нашиот културен идентитет се наши врвни приоритети. Подготвивме иницијативи, со кои ја прекинуваме долгогодишната негрижа […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривичен суд: Отстранет проблемот со системот за издавање потврди за неосудуваност

Основниот суд Скопје 1 соопшти дека денеска претпладне бил остранет проблемот со автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС) и дека нема никаков застој во издавањето на потврдите за неосудуваност на кандидатите за градоначалници. „Ја известуваме јавноста дека во петок, 15 септември 2017 година, во попладневните часови е констатиран проблем со системот за што […]

Вести Свет Ударни вести

Пацоли: Албанците во Косово кои извршиле воени злосторства ќе бидат осудени

  Косовскиот вицепремиер и шеф на дипломатијата Пацоли изјави дека има Албанци кои извршиле воени злосторства во Косово и дека за тоа ќе бидат осудени, пренесува МИА. -Добро е што ќе има обвиненија против оние кои навистина извршиле воени злосторства и кои се виновни. Тие треба да се казнат, – изјави Пацоли. Пацоли е убеден […]

Вести Македонија Ударни вести

Ленче Ристоска: Замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Заврши јавната седница на која јавната обвинителка Ленче Ристовска ги образложи причините зошто СЈО и понатаму бара замрзнување на имотот на ВМРО ДПМНЕ  во рамки на истрагата „Талир“. Ленче Ристовска потенцира дека решението на кривичниот совет од Основен 1, со кое е одбиено нивното барање за замрзнување на  имотот  на ВМРО ДПМНЕ е незаконско. Таа […]

Вести Македонија Ударни вести

Шекеринска – Каракачанов: Односите меѓу двете земји ќе стaнуваат сè подобри, а заедничката соработка ќе се интензивира

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска се сретна со нејзиниот бугарски колега, министерот Красимир Каракачанов кој престојува во официјална посета на Република Македонија. Двајцата министри дадоа зелено светло за продлабочена соработка во областа на одбраната низ конкретни иницијативи и спроведување на планот на соработка договорен на експертско ниво. „Денеска сме тука за да покажеме на […]

Вести Македонија Ударни вести

МТСП: Извршени две исплати на социјална парична помош и туѓа нега во септември  

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска ја информираше јавноста дека во насока на остварување на заложбите за одговорно работење и враќање на парите кај граѓаните од септември 2017 година е воспоставена редовна динамика на исплата на правата за социјална парична помош и паричниот надоместок за помош и нега од друго лице, популарно наречената-туѓа […]

Вести Македонија Ударни вести

Врховен суд: Расправа по жалбата на СЈО за замрзнување на имотот на ВМРО ДПМНЕ

Врховниот суд денеска ќе одржи расправа по барањето на СЈО за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Ова барање на Специјалното јавно обвинителство беше одбиено од скопскиот кривичен суд. 0СЈО бара замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ врз основа на случајот „Талир“, обвинение за нелегално финансирање. До Врховниот суд СЈО поднесе барање за заштита на законитоста. СЈО […]

Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Програмите што ги нудиме се најдобрите на овие избори

ВМРО-ДПМНЕ на претстојните локални избори ќе понуди конкретни и опсежни програми кои ќе бидат одговор на реалните потреби на граѓаните, велат од опозициската партија. „Граѓаните ќе ја видат и ќе ја воочат разликата меѓу фер и издржана понуда и лаги и манипулации. Кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ се одговорни, вредни и докажани како врвни професионалци во своите […]