Спорт Топ теми Ударни вести

Болт не ја заврши последната трка, а Јамајка остана без медал и пласман – Тажен крај за најбрзиот човек на светот (видео+фото)

На неславен и тажен начин, најбрзиот човек на планетата Усеин Болт ја заврши кариерата на 30 години. Во финалето на штафетата 4х100 метри на СП во атлетка во Лондон, Болт се повреди и падна во последната замена. Тој се надеваше дека со колегите од Јамајка ќе освои злато, но го спречи повредата. Само што ја […]

Вести Македонија Ударни вести

16 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска се одбележуваат 16 години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор, со кој се стави крај на воениот конфликт во Македонија во 2001 година и се постави рамка за меѓуетички соживот. Преговорите, почнаа во Скопје, а потоа продолжија во Охрид, каде завршија со парафирање на документот на 10 август. Три дена подоцна на 13 август […]

Спорт Топ теми Ударни вести

Усеин Болт вечерва во Лондон ја трча последната трка во кариерата (видео+фото)

Светскиот рекордер на 100 и 200 метри, Усеин Болт од Јамајка, вечерва го има последниот настап на светските првенства. За последен пат ќе го видиме на атлетските патеки вечерва од 22.50 часот во Лондон каде ќе трча во финалето на 4х100 метри. Болт ќе го има последното соочување со својот ривал, Џастин Гетлин во кариерата. […]

Вести Македонија Ударни вести

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги нападнаа медиумите и невладините организации

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на денешното продолжение на седницата за разрешување на државниот јавниот обвинител Марко Зврлевски ги нападнаа медиумите и невладините организации дека одработуваат за власта со критики до опозицијата дека го блокира разрешувањето на јавниот обвинител, наместо да известуваат за „важните прашања“. – Деновиве имаме оркестрирани напади од одредени портали на кои ударните наслови […]

Вести Македонија Ударни вести

Демократски сојуз: Блокада на Македонија

„Демократскиот сојуз оценува дека раководството на ВМРО-ДПМНЕ со опструкциите да се конституира Парламентот, потоа изборот на претседател и потпретседатели на Парламентот, да се спроведат кадровски промени во Јавното обвинителство и да се реформира судскиот систем, вршат класична блокада на реформите и блокада на реализација на програмите на партиите од парламентарното мнозинство. Овие блокади значат и […]

Вести Свет Ударни вести

Трамп: Воената опција како алтернатива во Венецуела

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа изјави дека има многу алтернативи во врска со Венецуела и дека нема да ја отфрли ниту воената опција како алтернатива, јавува Anadolu Agency (AA). Трамп даде изјава на својот терен за голф во Њу Џерси, по средбата со американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли и државниот секретар, Рекс Тилерсон. „Таа […]

Вести Наука и Технологија Свет Ударни вести

DW: По автоконцерните, на маки и врвниот саем за автомобили во Германија

Настапот на Франкфуртскиот саем на автомобили уште претходно го откажаа Нисан, Пежо, Мицубиши, Волво… А сега од изложување во Франкфурт се откажа и Тесла. Во што е проблемот? Како што јавуваат германските медиуми, американскиот производител на автомобили на електричен погон Тесла нема да дојде на саемот за автомобили во Франкфурт  (ИАА) од 14 до 24 […]

Спорт Ударни вести

Голем удар за целиот македонски бренд ВАРДАР – Самсоненко заминува! (фото)

Сосема неочекувано, а очекувано од постајаните навреди упатени кој управата на Вардар и до првиот човек на брендот, Сергеј Самсоненко одлучи да си замине од клубот по крајот на сезоната. Тоа значи дека спортскиот колектив на Вардар, што значи трите тима, ФК Вардар, РК Вардар, ЖРК Вардар остануваат без главниот спонзор, рускиот инвеститор Сергеј Самсоненко! […]

Спорт Ударни вести

Гулиев од Турција го симна од тронот Болт на 200 метри на СП во Лондон (видео)

На СП во атлетико во Лондон 2017, патеката од 200 метри има нов владетел. Тоа не е Усаин Болт туку азербејџанацот кој трчаше за Труција, Рамил Гулиев. Тој го наследи легендарниот Усеин Болт на светскиот трон на 200 метри. Гулиев го освои златото на 200 метри пред Ван Микерк од Јужна Африка и Џереми Ричардс […]

Спорт Ударни вести

Домашниот тенисер Шаповалов го шокираше Надал во 1/8 финалето на Мастерсот во Монтреал (видео+фото)

На тенискиот мастерс 1000 што се игра во Монтреал се случи најголемото изненадување. Канадскиот тенисер Денис Шаповалов приреди сензација. Тој со пресврт во 1/8 финалето го победи Надал со 2-1 во сетови 3-6, 6-4 и 7-6 и обезбеди 1/4 финале. Надал го освои првиот сет, но потоа се разигра домашниот тенисер кој сосема заслужено стигна […]