Вести Македонија

СДСМ: Груевски може да се подготви единствено за опозиција и за соочување со правдата

Соопштение на СДСМ, повод – интервјуто на Никола Груевски во дневникот на Канал 5 „Никола Груевски мора да ја прифати реалноста. Тој може да се подготви единствено за опозиција и за соочување со правдата. Ефектите од документите на Груевски ги почувствуваа граѓаните. Но заврши тоа време за лични криминали и криминали на неговите соработници. Сега […]

Вести Македонија

Груевски најави политички документ – „платформа за зачувување на Македонија“

ВМРО-ДПМНЕ подготвува политички документ со кој ќе понуди начин за излез од кризата, најави лидерот на партијата, Никола Груевски, во вечерашното интервју за „Канал 5“. Груевски изјави дека очекува следените денови документот да биде финализиран и да им биде понуден на сите поголеми политички партии како решение за излез од политичката криза. – Ние подготвуваме […]

Вести Македонија

АНИМА МУНДИ: Реакција за јавност по повод смртта на четири годишното дете растргнато од кучиња

Реакција за јавност по повод смртта на четири годишното дете растргнато од кучиња Длабоко сме потресени и изразуваме сочувство до семејството на малиот Џеваир од кичевското село Бачишта, кој пред неколку дена беше нападнат и растргнат од овчарски кучиња. Во оваа трагедија загубата е ненадоместлива и искрено жалиме. Ова е несреќа во која само еден […]

Вести Македонија

Почина Џеваир, детето кого го искасаа кучиња

Четири годишниот Џеваир Усеини, кој беше искасан од кучиња во петокот, денеска околу 13 часот им подлегнал на повредите и починал на универзитетската клиника КАРИЛ во Скопје.   Малиот Џеваир беше нападнат од кучиња во селото Бачишта, Кичево. Детето беше на апарати за дишење три дена, во критична и животозагрозувачка состојба. На скопските клиники било примено во […]

Вести Македонија

„За заедничка Македонија“ – Да им посакаме топло добредојде и да им кажеме кој е овде домаќин, а кој е гостин“

Иницијативата „За заедничка Македонија“ повикува на масовен протест со 200.000 луѓе, во вторник, во Скопје, во пресрет на доаѓањето на еврокомесарот Јоханес Хан и тројцата европратеници Иво Вајгл, Кнут Флекенштајн и Едвард Кукан, кои ќе се обидат да го убедат претседателот Ѓорѓе Иванов да го даде мандатот за состав на влада на актуелното парламентарно мнозинство. […]

Вести Македонија

„Шардоне“ на СТОБИ со злато на натпревар во Франција

Белото вино „Шардоне“ од бербата од 2015 година на винаријата „Стоби“ доби златен медал на 24. Интернационален натпревар на најдобрите вина од сортата „шардоне“ во светот кој се одржа во Франција. На натпреварот биле оценувани 706 примероци од 38 земји, меѓу кои и од Јужна Африка, Австралија, Австрија, Канада, Чиле, Шпанија итн. Победниците биле избрани […]

Вести Македонија

ДС: Политичката криза е контролирана од раководството на ВМРО-ДПМНЕ

Централниот совет на Демократскиот сојуз, расправаше за актуелната политичка состојба во земјата, при што оцени дека се работи за контролирана политичка криза од раководството на ВМРО-ДПМНЕ, која може да излезе од контрола и да се случи дестабилизација на државата од пошироки размери, со можни тешки и неизвесни последици. „Демократскиот сојуз смета дека така наречената “Албанска […]

Вести Македонија

Општина Центар ги запрe градежните работи на кејот

Решение за стопирање на сите градежни активности на кејот издаде овластен градежен инспектор, соопштуваат денеска од Општина Центар, бидејќи како што велат на градилиштето нема информативна табла кој е инвеститор, изведувач и надзор и нема податоци за одобрена техничка документација и одобрение за подготвителни работи како што пропишува законот, наведуваат од општината на нивната веб […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да прифати парламентарни избори заедно со локални и нека ги вклучи елементите од Платформата во својата Програма

„Регионалните министерства тука во Струга нема да имаат вработени 20% Албанци или 10% или ниту еден, туку 65% ќе бидат Албанци, Македонците ќе излезат како технолошки вишок затоа што ги имаат зафатено нашите места. Ова е изјава од изборен митинг на Зијадин Села, човекот од кого ќе зависи идното Парламентарно мнозинство на СДСМ во Парламентот. […]

Вести Македонија

„Трансмет“ инкасирала 84 милиони евра од државата

Градежната фирмата „Трансмет“ која Специјалното јавно обвинителство ја сомничи за злоупотреба на јавна набавка во вредност од 17 милиони евра за ископ на јаглен и јаловина за потребите на РЕК Битола, во последниве пет години преку државни органи инкасирала 84.6 евра, пренесе 24 Вести. Договори ги делеле министерства, општини, дирекции, здравствени установи и претпријатија со […]