Вести Македонија

Идната недела нов закон за регулирање на владиното рекламирање во медиумите

Сите медиуми ќе добиваат дел од колачот наречен владино рекламирање. Наредната недела во собраниска процедура влегува нов Закон, кој вчера беше усвоен на Владина седница. Денеска ниту од Министерството за информатичко општество, кое го подготви законот, ниту од Владата, не ја откриваат содржината. Само потенцираат дека ова е реформа што доаѓа по европските забелешки, пренесува […]

Вести Македонија

Владата смета дека кратењето на ИПА-фондовите не е санкција од ЕУ

Откако Европска комисија официјално потврди дека ќе се скратат 27,1 милион евра од ИПА-фондовите за Македонија, од Влада сметаат дека „не станува збор за санкции, туку за намалување на програмските средства“. – Има два аспекти, внатрешен и надворешен. Внатрешниот е поврзан со фактот дека повеќе од една година лебдеше спроведувањето на избори. Во тој период […]

Вести Македонија

Коцијанчич: Обврските се неисполнети, ЕУ ја крати финасиската помош за Македонија

Влошениот политички амбиент е една од причините зошто Владата и администрацијата не беа во можност или немаа волја да ги исполнат обврските за реформа или да ја покажат потребната подготвеност да ги планираат потребните реформи и да ги имплементираат фондовите на ЕУ – одговори портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич за „Мета“ на прашањето „Зошто Европската комисија скрати […]

Вести Македонија

МВР: Пронајдени 73 мигранти од Авганистан, Сирија, Пакистан и Бангладеш

СКОПЈЕ (АА) – Министерството за внатрешни работи на Република Македонија информира дека утрово на локалниот пат с. Речица- Ваксинце, во близина на македонската северна граница, при контрола на товарно возило пронајде 73 мигранти, пренесува Anadolu Agency (AA). „На 02.07.2016 година околу 06,00 часот од страна на УПС од ПС за ГН „Белановце“, на локалниот пат од […]

7 дена Македонија

DW: За странските инвеститори милиони, за домашните трошки

Автопати и модерни услови за фирмите во зоните, патишта со дупки и септички јами за бизнисите во внатрешноста. Стопанствениците во Македонија се жалат дека се дискриминирани, експертите сугерираат промена на стратегијата Домашните бизнисмени го креваат гласот против политиката на власта во делот на поддршка за странските инвеститори. Милионите евра државна помош што им се доделува […]

Вести Македонија

ЕK скрати 27,1 милион евра од ИПА-фондовите за Македонија

Европска комисија одлучила да скрати 27,1 милион евра од ИПА-фондовите за Македонија, јавува „Алсат М“. Европска комисија ја известила македонската Влада, а според информациите на овој медиум планирано е кратење и на останатите 50 милиони евра од ИПА-фондовите. Европската канцеларија што е надлежна за истраги поврзани со измами при Европската комисија, ОЛАФ, потврди дека води […]

Вести Македонија

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Општина Центар потпишаа Меморандум за соработка

Мисијата на ОБСЕ во Скопје и Општина Центар потпишаа Меморандум за спроведување на проектот „Поддршка на институции и структури за младински политики“. ОБСЕ ќе го поддржи зајакнувањето на капацитетите на Локалниот младински совет, како и на младинските структури. Со тоа ќе се придонесе за зголемување на младинското учество во донесувањето на одлуки на локално и […]

Македонија Став

ИЛИ НИЕ – ИЛИ ТИЕ! – Гордана ПОПСИМОНОВА

Мислам дека е време да престанеме да се правиме фини, академски културни, та дури и наудрени и да почнеме настаните од последниов месец да ги именуваме со вистинското име, а тоа е смислена окупација на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ (УКИМ) во Скопје од страна на владејачката партија позната под името Внатрешна македонска револуционерна организација […]

Вести Македонија

„Студентски пленум“: На суд ќе кажете кој издаде наредба за прекумерна употреба на сила

Студентите од „Студентски пленум“ побараа одговор кој издал наредба за употреба на сила без правна основа за припадниците на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) и оклопни возила синоќа да се распоредат пред седиштето на СПУКМ, каде што членовите на Студентскиот парламент ги заклучија кутиите од гласањето за избор на претседател. На денешниот протест пред зградата […]

Вести Македонија

СТУДЕНТИТЕ ПРЕД СПУКМ ПОРАЧАA: УКИМ Е НАШ И ЌЕ ГО ВРАТИМЕ ВО НАШИ РАЦЕ

Пред да го започне својот говор на денешниот протест, пред седиштето на Студентскиот парламент при УКИМ, студентката Александра Живковиќ ги покажа модринките на своите раце, здобиени по синоќешните судири со припадници на Единицата за брзо распоредување, за време на блокадата по повод студентските избори. Таа во своето обраќање рече дека Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ не […]