Вести Македонија

ЛДП: Насилството на студентските избори е увертира за парламентарните избори

Младината на ЛДП е загрижена за синоќешното брутално и сурово дејствување на Единицата за брзо распоредување (ЕБР) во тепањето и малетирањето на студентите при изборите за нов студентски лидер. Ова е чин кој ја згрози не само македонската, туку и меѓународната јавност и токму затоа бараме силна и недвосмислена осуда од сите општествени чинители и […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЏЕС БЕЈЛИ

–” Работиме за да ѝ помогнеме на Македонија да се движи напред кон членството во НАТО и во ЕУ. Тоа значи да се работи за решавање на политичката криза на Македонија, за зајакнување на владеењето на правото и на демократските институции како што е наведено во Договорот од Пржино. Тие напори доминираа по вестите, но […]

Вести Македонија

ММФ нема да назначи нов претставник во Македонија по завршување на мандатот на Гитон

Со завршувањето на мандатот на постојаниот претставник на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Република Македонија, Патрик Гитон, ММФ нема да назначи нов претставник на негово место. – Локалната канцеларија на ММФ ќе продолжи со својата работа во Македонија со што и понатаму ќе се одржи силното присуство и протек на комуникација помеѓу ММФ и земјава. […]

Македонија Став

СТАВ – Синоличка Трпкова

Прво, сенаторите што си гласаа за ректор со нелегитимни членовни на спукм и го “спасија” УКИМ со “единство” газејќи врз студентите, не одважувајќи се да кажат ниту збор за демократија и правда, за мене завршија кариера.Ме избрале следниот ден за редовен професор на сенат. Не што не се радувам туку се срамам кога знам за што […]

Вести Македонија

„Студентски пленум“ бара од УКИМ веднаш да реагира на тепањето студенти

„Студентскиот пленум“ бара од Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ веднаш да реагира против тепањето студенти, да не ги признае изборите и да побара истрага за вчерашните случувањата на УКИМ при изборите за нов студентски лидер, вели Ивана Туфегчиќ од „Студентскиот пленум“, пренесува „Дојче веле“. – Во спротивно, ќе ја опструираме работата на СПУКМ и нема […]

Вести Македонија

ДС: Ако на студентски избори се случува хаос, што ли ќе има на парламентарните?

Студенти од „Студентскиот пленум“ вчера беа тепани од полицијата и насилно влечени, за да се овозможи да се прогласи лидер на студентите во организација на власта, реагираат од Демократскиот сојуз. Од партијата им честитаат на студентите за храброста во обидот да спречат одржување на криминални и нелегитмини избори за студентски лидер. „Демократскиот сојуз најостро го […]

Вести Македонија

Орав: Партиите да најдат решение за кризата во следните денови, а не недели или месеци

Европската Унија е длабоко загрижена поради политичката криза која наместо да се решава, се најде во ќор-сокак, соопшти денеска во Скопје евроамбасадорот Аиво Орав, придружуван од амбасадорите на земјите членки на Унијата. – Помина повеќе од еден месец откако Собранието повторно се свика. За жал, не видовме прогрес за решавање на политичката криза во земјата. ЕУ е […]

Вести Македонија

ОЈО Скопје отвори истрага против 13 вработени во Агенцијата за катастар

Основното јавно обвинителство Скопје отворило предмет против 13 лица, вработени во Агенцијата за катастар, кои се товрат за злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти денеска Јавното обвинителство. Како што информираат оттаму, осомничените во периодот 1 јануари 2013 до 16 март годинава на клиенти им наплаќале административна такса во готово, а парите потоа ги земале […]

Вести Македонија

По тензичната вечер, СПУКМ соопшти дека сепак избрале претседател

Нов претседател на Студентскиот парламент при УКИМ со освоени 3.851 глас е Давор Поповски, објавија утрово од СПУКМ. Оттаму велат дека вкупно гласале 5.264 студенти. Од СПУКМ соопштуваат дека изборниот процес се одвивал фер и демократски, освен, како што велат, скандализирањето на политички мотивираниот „Студентски пленум“, кое најостро го осудија. Припадници на Единицата за брзо распоредување […]

Вести Македонија

Тензично пред СПУКМ: Полицијата ги турка студентите од „Студентски пленум“

Припадници на Единицата за брзо распоредување и оклопни возила се распоредени пред седиштето на СПУКМ каде што членовите на Студентскиот парламент ги заклучија кутиите од денешното гласање за избор на претседател на Студентскиот парламент. Специјалците ги туркаат студентите за да го ослободат просторот пред СПУКМ каде што членовите на „Студентски пленум“ веќе неколку часови чекаат […]