Вести Македонија

Почина новинарот и публицист Цветан Станоевски

На 83 годишна возраст денеска почина новинарот и публицист Цветан Станоевски. Доајенот на македонското новинарство Станоевски (1934) потекнува од печалбарско занаетчиско семејство, од демирхисарското село Зашле. Основно образование завршил во Крушево, средно во Битола, а високо на Филозовскиот факултет „Св. Кирил и Методиј” во Скопје. Во 1957 година се вработува во редакцијата на дневникот „Нова […]

Вести Македонија

Заев: Од ДУИ добивме документ со решенија за Законот за јазици кој се разгледува

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев потврди дека доцна синоќа од ДУИ добиле документ со предлог решенија за Законот за употреба на јазиците. Тој додаде дека лично не го видел документот што содржи, но работна група составена од Оливер Спасовски, Радмила Шекеринска и Рената Дескоска го разгледуваат материјалот. – За нас е прифатливо се што е […]

Вести Македонија

ЗНМ: Го поддржуваме штрајкот на новинарите на МПМ

Здружението на новинари на Македонија го поддржува штрајкот на новинарите на трите весника на издавачот „Медиа принт Македонија“ и го повикува менаџментот на компанијата веднаш да ги исполни барањата на штрајкувачкиот одбор за исплата на заостанатите плати и хонорари. „Ги потсетуваме сопствениците на МПМ дека кршењето на социјалните права на новинарите не е само прекршување […]

Вести Македонија

ДУИ ги предаде на СДСМ мислењата за законот на албански јазик

    ДУИ го врати во СДСМ нацрт-законот за албанскиот јазик, а во прилог има и свое мислење за неколку клучни прашања кои се однесуваат на неговиот статус, спроведувањето и усогласувањето со Уставот, дознава Алсат-М. Кога прашањето на албанскиот јазик ќе биде прифатен од двете страни, тогаш партијата на Ахмети, се очекува да го собере […]

Вести Македонија

Ахмети се поклони пред Двоглавиот орел

  Претседателот на ДУИ, Али Ахмети се поклони пред Двоглавиот орел. Од потпретседателката тројка на партијата, меѓу кои е и градоначалникот на Чаир, Изет Меџити,  не дојде никој на одбележувањето на 16-годишнината од конфликотот во 2001 година, пренесува 24 Вести. Иако од ДУИ најавија дека на манифестацијата ќе присуствуваат сопартијците на Ахмети, со цел да се […]

Вести Македонија

Манчевски: Новата градска власт ќе ги насочи парите кон потребите на граѓаните – ВИДЕО

Прес конференција на Дамјан Манчевски, потпретседател на СДСМ: На денешната седница на Советот на Скопје ќе се разгледува извештајот за извршувањето на буџетот од минатата година. Извештајот, како и сите години претходно, покажува дека главна преокупација на Коце Трајановски му бил раскошот и луксузот на Никола Груевски. Се трошеше за барокни фасади, плоштади, фонтани, луксузни […]

Вести Македонија

ВМРО-ДПМНЕ ја дала партиската зграда под хипотека

  ВМРО-ДПМНЕ неколку дена пред изборите зела кредит од три милиони евра од Комерцијална банка и за таа цел го заложила под хипотека новото седиште, палатата „Христо Татарчев“, објави „Призма“. Како што пишува во Службен весник, партијата зела „рамковен риволвинг кредит“, што значи дека не морала да ги подигнe сите три милиони евра одеднаш. Освен […]

Вести Македонија

Судиите некритички одредуваат притвор бидејќи е ефтин

  Македонските судови имаат унифицирана тарифа или сума за тоа колку чини еден ден поминат во притвор, а која се движи од 2.500 до 3.500 денари (40 – 50 евра), беше истакнато на денешната презентација на истражувањето на „Неосновано притворени – правни и буџетски импликации“, што се одржа во ЕУ-Инфоцентарот во Скопје. „Сознанието дека ‘цената’ […]

Вести Македонија

Јанева: СЈО гони криминална група која е во врвот на власта, судот ни прави пречки (ВИДЕО)

Специјалното јавно обвинителство ги образлага сите предлози за притвори, но како што знае јавноста, од одреден број на судии истите се одбивани на ист начин иако ние точно ја следиме судската и европската пракса како треба да се бара притвор и други мерки за обезбедување на осомничени, рече Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, пренесе А1он. […]

Вести Македонија

Пломп: Нема време за губење, очекуваме реформска, отчетна и одговорна влада

Нема време за губење и од македонските политичари исклучиво зависи да одлучат за иднината на својата земја, изјави денеска амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп, по денешната презентација на истражувањето „Неосновани притворени – правни и буџетски импликации“, во ЕУ-Инфо центарот во Скопје. – Ако ме прашувате како ги коментирам последните случувања и преговорите за формирање […]