Вести Свет

Втор ден од штрајкот на пилотите „Луфтханза”- откажани 912 летови

БЕРЛИН (АА) – Германската авиокомпанија „Луфтханза” поради штрајк на пилотит, кој се одржува втор ден по ред, откажа 912 летови планирани за денес, јавува Anadolu Agency (AA). Пилотите стапија во штрајк поради спорот околу висината на платата. Од „Луфтханза” велат дека со оглед на тоа што трајкот е најавен порано, успеале да ги известат поголемиот […]

Вести Македонија

„Субверзивен фронт“: ЛГБТИ-заедницата е силно гласачко тело – „Гласај за еднаквост“

Здружението за критички пристап кон родот и сексуалноста „Субверзивен фронт“ во пресрет на парламентарните избори, закажани за 11 декември, ја почна кампањата насловена „Гласај за еднаквост“. Целта на кампањата е да се вметне еднаквоста на ЛГБТИ-луѓето во јавната политичка агенда на партиите, не само за време на кампањата за претстојните избори, туку и по нив. Пред […]

Вести Свет

Повторно силен земјотрес кај Фукушима, предупреудување за цунами

Нов земјотрес со интензитет од 6,1 степен според Рихтеорвата скала го погоди изутринава по локално време североисточниот дел на Јапонија, а епицентарот бил на 20 километри источно од префектурата Фукушима. Иако е покрената тревога за цунами, јапонските метеоролози сметаат дека висината на брановите ќе биде минимална и оти тие тешко дека ќе предизвикаат некаква штета, […]

Вести Македонија

Авион на „Туркиш ерлајнс“ поради дојава за бомба, привремено беше задржан на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје

Авионот на „Туркиш ерлајнс“ кој поради дојава за бомба привремено беше задржан на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, по извршените безбедносни проверки, вчера навечер полета во 22:56 часот за Истанбул. Во авионот требаше да патува и делегација предводена од претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во која е и министерот Бил Павлески. Од кабинетот на […]

Вести Свет

Лондон: Доживотна затворска казна за убиецот на парламентарката Џо Кокс

ЛОНДОН (АА) – Поротата на Централниот кривичен суд во Лондон денес го прогласи Томас Мајр (53) за виновен за убиството на британската парламентарка Џо Кокс (41), кое го изврши во јуни оваа година, пренесува Anadolu Agency (AA). Поротата размислуваше два часа пред да донесе одлука за прогласување на Мајр за виновен за убиството на Кокс, […]

Вести Македонија

ДИК ги објави листите на кандидати за пратеници за предвремените избори

Државната изборна комисија денеска ги објави листите на кандидати за пратеници на претстојните парламентарни избори закажани на 11 декември. Право на глас имаат вкупно 1.784.524 граѓани. Во дијаспората ќе можат да гласаат 20.591 македонски државјанин. ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, коалицијата ВМРО за Македонија имаат поднесено листи за пратеници во сите седум изборни единици. ДПА поднела листи за […]

Изјави

ИЗЈАВИ: КАТИЦА ЈАНЕВА

– “Будно ги следиме овие случувања околу судството, како институција која е зависна од судските одлуки. Што се однесува до нас, ние се надеваме дека личниот и професионалниот интегритет на судиите ќе дојде до израз во оваа ситуација и дека нивните одлуки ќе бидат засновани на закон и на нивен личен интегритет и дека нема […]

Вести Свет

АТИНА: Нема играње со националните прашања

Во Грција сè поголема е вознемиреноста по новите изјави на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и на албанскиот премиер Еди Рама, кои се во спротивност со грчките барања во односите со Турција и со Албанија. Изјавите на Ердоган со кои турскиот премиер ги доведува во прашање границите меѓу Грција и Турција, одново предизвикаа вознемиреност кај Грците. Откако […]

Вести Македонија

13 партии се заложија за ХИВ-превенција и поддршка на ризичните групи

Вкупно 13 политички партии вчера ја поддржаа Декларацијата за одржлив национален одговор кон ХИВ и дадоа јавна заложба за преземање приоритени акции за обезбедување континуитет и одржливост на програмите за превенција и поддршка за овој вирус наменети за групите под особен ризик, информираа од Платформата за одржливост на сервисите за превенција и поддршка за ХИВ. […]

Вести Македонија

Телеком Австрија: Смената во Вип нема врска со истрагата на СЈО

Од австриската мајка-компанија на македонскиот Вип тврдат дека заминувањето на Љушев од челната позиција нема врска со истрагата на СЈО и не е резултат на надворешни влијанија. „Г-дин Љушев самостојно ја донесе одлуката“, тврдат во изјава за Дojчe Веле од Австриjа Телеком, еден ден откако долгогодишниот прв човек на мобилниот оператор Вип во Македонија, Никола […]