Вести Македонија Текстови

Венецуела е во тешка економска криза и се соочува со недостиг од храна !

Венецуела се наоѓа пред колапс поради тешката економска криза која трае неколку месеци. Претседателот Николас Мадуро одлучи да воведе вонредна состојба, бидејќи земјата веќе подолг период се соочува со голема инфлација, недостиг од храна и од струја. Само оваа година економијата падна за 8 отсто, инфлацијата се зголеми трипати, а се очекува дека до крајот на годината ќе биде поголема […]

Вести Македонија Текстови

Сите неодговорени прашања ако има избори на 5 јуни

Иако е тешко да се предвиди дали навистина ќе се одржат изборите на 5 јуни, сепак остануваат отворени многу прашања, доколку владејачката партија посака да истрча сама со себе на изборна трка. Избирачки одбори: Кој ќе членува во нив? Само ВМРО-ДПМНЕ? Која е смислата на такви еднопартиски одбори? Рокот за поднесување предлози за членови на избирачките одбори […]

Македонија

ДИЈАГНОЗА

Доаѓа еден активист на ГДОМ кај очен лекар. -Докторе, го губам видот. Се` гледам некако матно! Лекарот го прегледува и го прашува:  -Дали гледате премногу телевизија? -Да, докторе, до доцна во ноќта. Ги гледам сите вести на Сител, Канал 5, Алфа, МТВ! Докторот: –Ништо страшно. Ќе ви препишам терапија! А, од што боледувам докторе? Докторот: […]

Изјави Македонија

Стево Пендаровски

“Никола Груевски е одлучен да оди на изборите на 5 јуни, сам, не само за да ја врати контролата на политичката ситуација во свои раце, туку и за да го врати интегритетот и авторитетот кај своето членство. – Имено, еднаш веќе изборите се одложија. Ако се одложат и сега, и ако има трет датум за […]

Изјави Македонија

Силвана Бонева

“ Никој никого не може да присили да учествува на избори, како што никому не може да му се одземе правото да учествува на избори. Затоа, ако само една партија поднесеше листа на пратеници, а не коалиција од 21 партија, како што е коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ДИК е должна да спроведе избори. Впрочем, ДИК […]

Изјави Македонија

Питер Ванхауте

„Сопствениците на медиумите под контрола на Владата/партијата и изборите: Два пати избори? Пари, пари, светот е на богатите“.

Македонија Став

ЧАВКОВ

Снимателот кој што на граѓанските протести од блиску ги снимал демонстрантите но, и новинарите и снимателите на медиумите, бил припадник на специјалните полициски единици за брзо распоредување. Овие единици се под контрола на заменскиот министер Митко Чавков, кој што јавно се закани дека ќе снима и ќе поднесува пријави против учесниците на протестите ( не […]

Македонија Став

КОНТРАШИ

Граѓанската “Шарена револуција” многумина ја доживуваат како “македонска демократска пролет”, со која ќе пристигне украдената слобода и правда. Но, за дпмне-овските контра-протестанти и нивните медиумски “трубаши”, станува збор за “контра-револуција” увезена од странство, преку која што наводно “црната” меѓународна заедница сака да ги сруши темелите на “груевистичката преродба”. На ваквите обвинувања, Здружението “Протестирам” одговори со […]

Македонија Став

БАНКАРСКИ ИНФУЗИИ

Државата е во тешка финансиска состојба – предупредија економските експерти. По речиси дваесетина години макроекономската стабилност, станува проблематична стабилност на денарот и платниот биланс. Според нив, Македонија наликува на пациент кој е приклучен на апарати, на кого постојано му треба зголемена финансиска инфузиска доза. Оној момент кога одделни инвеститори во државни обврзници решија да ги […]