Вести Македонија Топ теми Ударни вести

АХВ работи на расветлување на случајот со починатото дете по напад од кучиња

  Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) изразува длабоко жалење за трагичниот настан во кој вчера, по напад од куче, почина осумгодишно дете од скопската населба Пинтија. АХВ е во комуникација со  надлежните од Министерството за внатрешни работи (МВР), а надлежен официјален ветеринар го испитува случајот и ќе врши проценка на околностите под кои се […]

Вести Македонија Ударни вести

Почина 8-годишно момче, искасано од кучето на соседот

  Осумгодишно дете од Скопје синоќа починало откако било нападнато од кучето на својот сосед, потврдија од Министерството за внатрешни работи (МВР). На 11.04.2023 vо 18.25 чaсот од Градска општа болница „Св.Наум Охридски“ било пријавено дека кај нив бил донесен малолетник од Скопје, кој според пријавеното подлегнал на повредите како последица од напад од куче, […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Медал од Зеленски за кучето Патрон кое пронајде повеќе од 200 мини

  Кучето Патрон, трагач на мини, кој откри повеќе од 200 вакви експлозиви по почетокот на војната во Украина, доби орден за неговата служба за земјата, пренесува мета.мк.     На 2 и пол годишниот Џек Расел териер одликувањето му го врачи лично украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на церемонија во Киев, пренсе Би-би-си.   Patron received his recognition. […]

Алтернатива Настани

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА ВДОМУВАЊЕ КУЧЕ ОД ПРИФАТИЛИШТЕ

Со цел подигнување на свеста за вдомување на бездомни кучиња на 29 април прифатилиштето на ЈП Лајка организира ОТВОРЕН ДЕН за љубителите на кучиња. Сите оние кои сакааат да придонесат волонтерски за подобрување на благосостојбата на бездомните кучиња можат да испратат меил на volontiraj@lajka.com.mk и да бидат дел од отворениот ден, кој го организираме еден […]