Вести Свет Топ теми Ударни вести

Медал од Зеленски за кучето Патрон кое пронајде повеќе од 200 мини

  Кучето Патрон, трагач на мини, кој откри повеќе од 200 вакви експлозиви по почетокот на војната во Украина, доби орден за неговата служба за земјата, пренесува мета.мк.     На 2 и пол годишниот Џек Расел териер одликувањето му го врачи лично украинскиот претседател, Володимир Зеленски, на церемонија во Киев, пренсе Би-би-си.   Patron received his recognition. […]

Алтернатива Настани

МЕЃУНАРОДЕН ДЕН ЗА ВДОМУВАЊЕ КУЧЕ ОД ПРИФАТИЛИШТЕ

Со цел подигнување на свеста за вдомување на бездомни кучиња на 29 април прифатилиштето на ЈП Лајка организира ОТВОРЕН ДЕН за љубителите на кучиња. Сите оние кои сакааат да придонесат волонтерски за подобрување на благосостојбата на бездомните кучиња можат да испратат меил на volontiraj@lajka.com.mk и да бидат дел од отворениот ден, кој го организираме еден […]