Вести Македонија Ударни вести

Оставките на Ковачевски и на Џафери утре

  На 28 јануари ќе биде закажана седницата за избор на техничката влада, а потоа и втора седница за избор на дополнителните заменици министри, како и за верификација на мандат на пратеник. Претседателот на Владата Димитар Ковачевски и претседателот на Собранието Талат Џафери, кој е мандатар на техничката влада, оставки ќе поднесат утре, со што […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Заев: Оставките ќе ги базирам исклучиво на фактите кои ќе ги добијам од истрагата

  Поднесените оставки од министерот за здравство Филипче, од заменик министерот Хасани и од директорите на тетовската болница Бесими и Етеми ги примив и ги разбирам како висок морален и етички чин и како демонстрација на интегритет и одговорност која е неминовна при вакви големи несреќи изјави премиерот Заев.   Истражните и правосудните органи спроведуваат […]

7 дена Вести Македонија

Констатирани оставките на пратениците кои станаа градоначалници

Собранието на Република Македонија денеска на почетокот на 18. седница ги констатира оставките на пратениците кои во првиот круг од локалните избори добија градоначалнички мандати. Петмината пратеници кои станаа градоначалници во првиот круг од изборите се Петре Шилегов, Стефан Богоев, Сашо Поцков, Коста Јаневски и Максим Димитриевски. Нивните пратенички места, како што објави МИА, се очекува да […]