Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Вархеји: Се надевам и опозицијата ќе работи за европската иднина

  Уставните измени мора да се случат, опозицијата да докаже дека е за членство во ЕУ, порача еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји на денешната прес-конференција во Брисел. „Се надевам дека отсега натаму сите политички партии вклучително и опозицијата ќе работи за европската иднина и нема да започнат со контроверзии и предизвикување емоции, кои нема да […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Вархеји: Деблокадата на евроинтеграциите е потреба и моментот е сега

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, придружуван од заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, се сретна со Оливер Вархеји, еврокомесар за проширување и соседска политика на ЕУ.     На состанокот е разговарано за актуелни прашања поврзани со предизвиците од војната во Украина и за европерспективите на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Еврокомесарот Вархеји денеска ќе престојува во Скопје

  Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји во рамките на неговата турнеја низ регионот која ги опфаќа и Хрватска, Бугарија и Албанија, денеска ќе престојува во Скопје. Вархеји ќе допатува од Софија каде што вчера оствари средби со бугарскиот државен врв. Во Софија тој учествуваше и на конференција за зајакнување на регионалната соработка и интеграцијата во […]

Вести Македонија Ударни вести

Османи – Вархеји: Преговорите да отпочнат што е можно поскоро

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Брисел, оствари средба со еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји. На средбата беше дискутирано за европската перспектива на Северна Македонија, за добрососедските односи, регионалните иницијативи како и за очекувањата во периодот што претстои, во пресрет на декемвриските Совети, како можност за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев – Вархеји: Идентитетот не може да биде причина за блокада на европските интеграции

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателот во Владата за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар Османи и шефицата на Постојаната мисија на Северна Македонија во ЕУ Агнеза Руси-Поповска, денеска во Брисел се сретна со еврокомесарот за соседска политика и проширување на ЕУ Оливер Вархеји.   […]