Алтернатива Настани

Со фестивалот РУТА започнува новата сезона на Драмски театар

  Во Драмски театар од 3 до 8 октомври ќе се одржи театарскиот фестивал „РУТА“, кој претставува Регионална унија на театри, составена од шесте театарски куќи од регионот, МГЛ Љубљана, Театарот Улисис, Загреб, Камерен театар 55 од Сараево, Градски театар од Подгорица, Драмски театар од Скопје и Белградско драмско позориште. Фестивалот ќе биде отворен со […]

Алтернатива Настани

Драмскиот театар од Скопје гостува во Сараево

  Драмскиот театар од Скопје со претставата „Чудесна терапија“ утре, сабота, 20 мај, гостува во Сараево каде што од 19 до 25 мај, во организација на „Камерни театар 55“ – Сараево, се одржува најновото издание на регионалниот театарски фестивал „РУТА“. Претставата „Чудесна терапија“, во режија на Димче Николовски, е направена според текст на авторот Даниел […]

Алтернатива Настани

Премиера на “ЕМИГРАНТИ” во Драмски театар

  “Емигранти” – ПРЕМИЕРА, Драмски театар, 18 март Автор: Славомир Мрожек Режија: Зоја Бузалковска Сценски дизајн и изведба на сценографија: Мартин Манев Извршна продукција, дизајн на плакат: Павле Игновски Дизајн на звук: Саше Ѓорѓиев Дизајн на светло: Мартин Манев Улоги: ДАМЈАН ЦВЕТАНОВСКИ ГРИГОР ЈОВАНОВСКИ Инспициент: Жарко Намичев Суфлер: Жаклина Цветковска Премиера: 18.3.2023 година Времетраење: 1ч. […]

Алтернатива Настани

“ВЕРНИСАЖ” од Вацлав Хавел во Драмски театар

  ВЕРНИСАЖ, Драмски театар, 15 декември, почеток 20 часот  Автор: Вацлав Хавел Превод: Никола Маџиров Режија: Теа Беговска Сценографија: Енес Деари Визуелизација и анимации: Милчо Узунов Композитор: Енес Беговски Костимографија: Раде Василев   Улоги: Роберт Вељановски Предраг Павловски Гордана Ендровска Инспициент: Гоце Бојчев Суфлер: Даница Илиева

Алтернатива Настани

„My name is Goran Stefanovski“ во Драмски театар на 25 ноември

  Претставата на Драмскиот театар од Скопје „My name is Goran Stefanovski“, во режија на Бранислав Миќуновиќ е своевидна интимна посвета на режисерот на пријател и еден од најзначајните драматурзи на екс ју и европскиот театарски простор. 25 ноември, со почеток од 20 часот Тргнувајќи од изјавата на Горан дека „идентитетот не се дефинира туку […]

Алтернатива Настани

“Како да се ограби банка” во Драмски театар

  “Како да се ограби банка”, Драмски театар, 14 мај, 20 часот Автор: Сами Фејд Режија: Иван Манасковски Превод: Коле Ангелковски Сценографија: Доротеа Ѓорѓиевска Костимографија: Фросина Настевска Избор на музика: Иван Манасковски Кореографија: Катерина Шехтанска – Лаковски Играат: Лазе Манасковски Марија Кондовска Гоце Тодоровски Симон Манасковски Катерина Шехтанска – Лаковски Калина Наумовска Игор Георгиев Времетраење: […]

Алтернатива Настани

Драмски театар: “Чудна случка со кучето во ноќта” во режија на Зоја Бузалковска

  Автор: Сајмон Стивенс (според романот на Марк Хадон) Режија: Зоја Бузалковска Превод: Благоја Бошковски Буцко Драматург: Александра Бошковска Сценограф: Константин Трпеноски 3D Mapping видео дизајн: Osama Almughanni Костимограф: Елена Вангеловска и Раде Василев Авторска музика: Давид Ангелевски Кореографија и free running техника: Симон Симоновски Асистент на режија: Димче Николовски Асистент на сценографија: Марија Мукоска […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Одбележување на стогодишнината од раѓањето на Конески – “Драмски за Конески”

    Драмски театар Скопје оваа сабота, на 12 јуни, од 20 часот ќе одржи омаж насловен “Драмски за Конески”. Повод е одбележувањето на стогодишнината од раѓањето на великанот и доајенот на македонската литература и писменост, Блаже Конески, соопштуваат Драмски Театар Скопје. Учесници во овој проект се првенците на Драмски театар: Катарина Коцевска Хаџи Василева, Анастас […]