Вести Македонија Став Ударни вести

Отворено писмо од д-р Жан Митрев до претседателот на ЗНМ, Младен Чадиковски

  Почитуван Чадиковски, Би сакал на почеток да ја истакнам мојата поддршка за истражувачкото новинарство што како Здружение на новинари го промовирате. Се надевам дека ќе успеете да ги одржите високите стандарди на известување во медиумите со подигнувањето на нивото на етика и одговорност на сите чинители во јавниот живот. Вчера со разочарување ја прочитав […]

Вести Македонија Ударни вести

Д-р Митрев со писмо до Хелсиншки Комитет: Против мене се води организирана хајка

  Д-р Жан Митрев испрати писмо до претставници на Хелсиншкиот Комитет во Македонија со барање да реагираат на прекршувањето на основното право да ја информира јавноста поврзано со случајот против него и Клиниката Жан Митрев. Во писмото д-р Митрев ги повикува да го следат случајот и во судница и да реагираат, бидејќи ова не е […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Жан Митрев бара од странските амбасади активно следење на процесот на ОЈО

  Д-р Жан Митрев и Клиничката болница Жан Митрев испратија писма до амбасадите на САД, Франција, Германија, Велика Британија, Холандија и до Делегацијата на ЕУ во државата со кои ги информираа за текот на истрагата во случајот против докторот и Клиниката. Покрај информирањето со писмото се упатува повик за нивното внимание и поголем мониторинг на […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски упати писмо со поддршка до украинскиот претседател Зеленски

  Претседателот Стево Пендаровски упати писмо до претседателот на Украина, Владимир Зеленски во кое изразува поддршка за украинскиот народ и упатува честитки до претседателот Зеленски за поднесената кандидатура за членство во Европската Унија. „Изминатите три месеци граѓаните на Украина херојски ја бранат својата земја, а со тоа и целиот европски континент и универзалните вредности на […]

Вести Македонија Ударни вести

Бајден во писмо до Заев: Очекувам интензивна соработка на двете земји

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев прими писмо од новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави Џозеф Бајден во кое се заблагодарува за честитките на премиерот Заев по повод изборот на Бајден за претседател на САД. Новоизбраниот претседател Џозеф Бајден, во свое име и во име на потпретседателката Камила Харис, со благодарноста […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Писмо на амбасадорот Бејли до Основниот суд

Заради зголемен интерес од повеќе медиуми околу доставеното писмо од Амбасадата на САД до Основниот суд Скопје 1 – Скопје, судот писмото го објавуви во целост на својата веб страна. „Сметајќи на Вашата улога како високо ценет партнер во напорите на Амбасадата на САД за јакнење на владеењето на правото и судската независност во Макединија, […]