Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски по повод Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите

  Претседателот Стево Пендаровски по повод 2 август – Европскиот ден на сеќавање за холокаустот врз Ромите ја упати следната порака:   „Сеќавајќи се и оддавајќи почит на милионите жртви во Втората светска војна, не смееме да заборавиме и на над 4300 деца, жени и мажи Роми, погубени во нацистичкиот логор во Аушвиц-Биркенау. Во тој […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Историјата нè учи дека во времиња на кризи и конфликти, популистите ги хранат луѓето со страв и гнев кон послабите и поранливите

  Претседателот Стево Пендаровски се обрати на комеморативната вечер по повод одбележувањето на 79-годишнината од холокаустот на македонските Евреи, што се одржa во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија, а во организација на Еврејската заедница и Фондот на холокаустот на Евреите од Македонија. На комеморативната вечер, одржана во рамки на програмата за одбележување […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Комеморација по повод смртта на композиторот и диригент Александар Џамбазов

  Националниот координатор за интеркултурализам, едно општество, развој на културата и меѓуресорска соработка, Роберт Алаѓозовски присуствуваше на комеморацијата по повод смртта на композиторот и диригент Александар Џамбазов во Националната опера и балет и во таа прилика во име претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ја предаде телеграмата со сочувство на семејството на […]