Вести Свет Топ теми Ударни вести

Во Москва се одржува парада за Денот на победата (ВО ЖИВО)

  По повод 77-годишнината од завршувањето на Втората светска војна, на Црвениот плоштад во Москва се одржува Парадата на Победата.     На маршот се вклучени 33 парадни единици со над 10.000 лица. Механизираната колона ќе има 131 вооружен систем. Паради ќе се одржат и во 28 руски градови, а на нив ќе учествуваат околу […]