Вести Македонија

Обвинение за труење кучиња во Неготино

  Основното јавно обвинителство Кавадарци поднесе Обвинителен предлог против 62-годишен жител на Неготино за кривични дела – Предизвикување општа опасност од член 288 став 1, како и Мачење животни според член 233 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетиот, на 08.01.2023 на улицата “Индустриска” во Неготино, со намера да усмрти кучиња, истурил течен отров помешан со […]

Алтернатива Настани

Театар Провокација во Неготино и Скопје со дуо драма “Бранко Ѓорчев” и претставата “ГРЕТА”

  ИНТЕРНАЦИОНАЛЕН ФЕСТИВАЛ НА ДУО ДРАМА „ БРАНКО ЃОРЧЕВ“- НЕГОТИНО ГРЕТА – ЗЛАТЕН ЕЛЕЦ – СКОПЈЕ (претставата е на редовен репертоар во МНТ) 07.09.2022 од 19:30 ч. Локациај: МУЗЕЈ НА ГРАД НЕГОТИНО   Претстава: ГРЕТА Според Луц Хибнер и Јохан Волфганг фон Гете Режисер: Тамара Стојаноска   Играат: Димитрина Мицкоска и Ане Блажовски Превод: Тамара Стојаноска […]

Вести Македонија

Судскиот совет го суспендираше судијата Владимир Панчевски, екс-претседател на Кривичниот суд

Судскиот совет на денешната седница донел одлука да го суспендира експретседателот на скопскиот Кривичен суд, Владимир Панчевски, кој е обвинет за местење предмети во судот, потврдуваат за „А1 он“, извори од Советот. За судијата е отпочната и постапка за утврдување нестручно и несовесно вршење на судиската функција, но таа сè уште не е завршена во […]