Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Лекарската комора му ја одзеде лиценцата анестезиологот Дервиши

  ОЈО Тетово до Основниот суд во Тетово поднесе Обвинителен предлог против едно лице за кривични дела – Несовесно работење во службата од член 353-в став 2 во врска со став 1, како и Неовластено снимање според член 152 став 2 од Кривичниот законик. Во спроведената претходна постапка беа прибрани докази кои го поткрепуваат основаното […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ: Институциите дозволиле поликлиника без лиценца да оперира луѓе

  Институциите дозволиле поликлиника без лиценца да оперира луѓе, Бухова и Сали да одговараат, велат во партиското соопштение од ВМРО-ДПМНЕ. Недозволиво е поликлиниката “Промедика” да врши операциони зафати, без притоа за тоа да ги поседува потребните дозволи. Институциите знаеле и тоа го дозволиле. Ирена Бухова, како директор на ДСЗИ и Беким Сали како министер за […]