Вести Македонија Ударни вести

Катица Јанева спроведена во Идризово

  Катица Јанева е спроведена во затворот Идризово. Поранешната шефица на СЈО треба да ја отслужи затворската казна од седум години. Таа досега беше во куќен притвор во родната Гевгелија, но откако Апелација и ја одби жалбата и ја потврди првостепената пресуда, гевгелискот суд издал упатен акт таа да биде спроведена во затворот Идризово. Вчера […]

Вести Македонија

Боки 13 снимен како влегува дома кај Катица

Обвинителката Вилма Русковска во судницата денеска презентираше докази прибрани со посебни истражни мерки и за Бојан Јовановски, првообвинет во Рекет. Тој бил тајно следен во Скопје и во Охрид. Се прикажуваат снимки како Боки, со едно машко и едно женско лице со руса коса влегуваат во возило. Јовановски бил снимен како се среќава со едно […]

Вести Македонија Ударни вести

“РЕКЕТ”: Кичеец ја призна вината, Катица и Боки не чувствуваат вина

  На денешното судење обвинетиот Зоран Милевски-Кичеец призна вина, а Катица Јанева  и Бојан Јовановски изјавија дека не се чувствуваат виновни. Полномошникот на Јордан Камчев рече дека Камчев се приклучува кон обвинението и бара оштета од 1,5 милиони евра. Судот на почетокот на рочиштето не ги прифати предлозите на одбраната за издвојување на аудио доказите […]

Вести Македонија

„Војна“ меѓу Русковска и судиите од Апелација што ја пуштија Јанева

По одлуката на Апелацискиот суд Скопје поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева да излезе од притворот во Шутка и да издржува домашен притвор во станот на нејзиниот син, изби „војна“ помеѓу првиот човек од Обвинителството за организиран криминал и корупција, Вилма Русковска и Апелацискиот суд во Скопје, пишува СДК.мк. Според овој медиум, Русковска вчера му испратила […]

Вести Изјави Македонија

Јанева не била во Јасен, туку цело време е во Шутка, вели Рахиќ

Информациите објавени на социјалните мрежи и во дел од медиумите дека доскорешната јавна обвинителка Катица Јанева не е во Истражниот затвор во Шуто Оризари, туку во резерватот „Јасен“ се невистинити. Исто така, не е вистина дека Јанева е на фотографијата која се појави социјалните мрежи и за која се тврди дека „наводно“ е Јанева сликана […]

Вести Македонија

Советот на јавни обвинители утре ќе заседава за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители утре во 11 часот ќе одржи седница на која треба да ја започне постапка за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако таа беше приведена поради злоупотреба на службената положба и овластување во случајот „Рекет“. Седницата на Советот ќе биде затворена за јавноста. Претхоно од Јавното обвинителство за гонење организиран […]

Вести Македонија

Боки 13 и Кичеец добија нови 30 дена притвор

Обвинителството побара, а судот донесе решение и го прифати барањето за нови 30 дена притвор за Бојан Јовановски Боки 13 и Зоран Милески Кичеец кои се осомничени во случајот „Рекет“. Тие се товарат за примање награда за противзаконито влијание, а Боки и за перење пари. Истрагата за случајот е во тек и се очекува дали […]