Вести Македонија Топ теми Ударни вести

За 10% намалени цените на 25 групи прехранбени производи

  На предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница донесе Одлука за посебни услови за трговија на одделни стоки, определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало, како и обврска на трговците да прибавуваат определени видови и количества на одделни стоки на потрошувачите според определен редослед.   Согласно одлуката за 10% […]

Вести Македонија Ударни вести

Бектеши: Намалување на цените на пијалаците наредната недела

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на својот Фејсбук профил информира дека цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци ќе се намалат за 10% во наредниот период.   „Намалување на цените на безалкохолните и алкохолните пијалаци. Денеска добив неколку писма од нашите домашни производители на минерална вода, сокови, пиво кои ме известија дека доброволно се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши: Производите со намалена цена ќе се продаваат со ознака „гарантирана цена“

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес – конференција во Владата, информираше дека изготвена е листата на производи опфатени во одлуката за намалување на цените која што на предлог на Министерството за економија треба да се усвои од Владата на следната седница. Согласно предлог-одлуката трговците на мало ќе имаат обврска да ги означат […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши на состанок со претставници од ланците на супермаркети

  „По конструктивна дебата со најголемите супермаркети во земјава заеднички се согласивме дека има простор за намалување на цените на основните прехранбени производи и како добра воља и како општествено одговорни компании тоа го прифатија“ кажа министерот за економија Крешник Бектеши по денешниот работен состанок со претставници на најголемите супермаркети во државата. Како што појасни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши: Цените ќе се замрзнат, нема да се профитира на грбот на граѓаните

  Министерството за економија испратило предлог до Владата да се воведе забрана за акциска продажба и промоција на продукти од страна на синџирите маркети до 30 ноември, изјави министерот Крешник Бектеши. “Од денеска започнуваме со носење на мерки со цел заштита на стандардот на граѓаните. Ќе за забранат акциски продажби во маркетите, а следната недела […]

Вести Македонија Ударни вести

Нови апарати и инструменти за контроли на електричните броила

  Министерот за економија Крешник Бектеши заедно со директорот на Бирото за метрологија Авдуљ Сељам Селами и со менаџментот на ЕВН Македонија, направија увид на лабораторијата на ЕВН каде што се врши испитување и верификација на електрични броила. “Бирото за метрологија освен реформите во работењето кои го воведува преку носење на нови правилници, веќе при […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши: Секој граѓанин треба да плати за тоа што го потрошил

  Министерството за економија ги повикува сите граѓани во државата редовно да си ги подмируваат обврските кои ги имаат кон енергетските компании.   Секој граѓанин кој се снабдува со електрична енергија во државата има обврска да плати за електрична енергија толку колку што потрошил.   Министерството за економија согласно надлежностите кои произлегуваат од Законот за […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Бектеши ја презентираше целокупната документација за Иловица

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска пред медиумите информираше за сите управни и судски постапки (одлуки, заклучоци и информации) поврзани со експлоатација на минерална суровина-руди на бакар и злато на локалитет с. Иловица, општина Босилово, почнувајќи од првата одлука до денеска. Како што информираше министерот Бектеши, на Друштвото за производство, промет и услуги ЕУРОМАКС […]

Вести Македонија Ударни вести

Прекршочни налози за Кванташки пазар, Кам, Тинекс, Стокомак

  “Вчера се одземени над 15 тони овошје и зеленчук и акциите ќе продолжат. Има прекршочни пријави и за управителите на Кванташки пазар, има казни за увозници на овошје и зеленчук, а секако и за компаниите кои се занимаваат со малопродажба, како што се Веро, Тинекс, Стокомак, Кипер, КАМ и Миса”, соопшти на денешната прес-конференција […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Субвенции за ПВЦ прозорци, топлински пумпи и фотонапонски централи во домаќинствата

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата информираше за четири јавни повици кои ги објави Министерството за економија од Програмите за поддршка на енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија. “Фокус на Министерството за економија во 2023, освен справување со ценовната криза е и енергетиката и справување со енергетската криза. За таа […]