Вести Изјави Македонија Ударни вести

Предан: Македонскиот јазик е признаен од 26 земји членки на ЕУ

  Македонскиот јазик е признаен од 26 земји членки на Европската Унија, што значи дека ќе биде и официјален јазик на ЕУ. Секако, една земја членка секогаш има право со некои еднострани изјави да искаже некои свои резерви, но тоа сигурно нема да има никакво влијание на статусот на македонскиот јазик во ЕУ, изјави денеска […]

Вести Изјави Став Ударни вести

Мицкоски: Ништо не е готово, заедно ќе победиме

  Ништо не е готово, заедно ќе победиме, пратениците се обврзуваат со нотарски изјави дека нема да поминат уставни измени, и борба за промена на преговарачката рамка, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска пред Собранието.   Тие мислат дека го завршија предавството, но треба да знаат дека заедно со народот ќе победиме во оваа […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Фон дер Лајен: Македонскиот јазик е вашиот јазик, предлогот го почитува вашиот национален идентитет

  Вашата држава е на пат да станете членка на ЕУ, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен во денешното обраќање во македонското Собрание. „И сега, конечно, би можеле да бидете на прагот на еден одлучувачки чекор напред. Овде сум оти верувам дека ова е моментот да продолжите напред кон нашата заедничка иднина […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Апелирам за достоинствено однесување кон државата и полициските службеници

  На овие протести имаме 54 повредени полициски службеници, од кои 11 потешко повредени, а 2 со сериозни повреди и сето ова во период од 9 дена протестирање, изјави министерот Оливер Спасовски.         Ако правиме споредба со Шарената револуција, која траеше околу два месеца, тогаш имавме вкупно 13 повредени полициски службеници, генерално […]

Вести Изјави Ударни вести

Ковачки: ВМРО-ДПМНЕ нема да поддржи промена на Уставот

  Сè што прави власта сега е една обична фарса која ќе заврши во еден ѕид од каде нема да се оди напред. Со ова што го планира власта нити ќе почнат преговори, ни ќе тече мед и млеко од утре. Практично Македонија ќе остане заглавена вечно во овој процес, изјави за „Заспиј ако можеш“ […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Никој не смее да преговара за јазикот и идентитетот

  Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски за Клик Плус изјави дека никој апсолутно не смее и не може да преговара ниту за идентитетот, ниту за македонскиот јазик во оваа држава. Ниту сегашната, ниту која било идна власт. „Тоа треба да ни биде јасно на сите. Идентитетот, јазикот, културата, посебноста на македонскиот народ, се нешто, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Митрески: Сѐ што Собранието ќе го донесе како заклучок ќе биде задолжение за Владата

  Изјава за медиуми, Јован Митрески, координатор на пратеничката група на СДСМ и коалицијата   Колегите пред мене дискутираа за нешто во јавноста се создава како фама, а е дел од политичкиот фолклор, прво дека нешто недостасува во информацијата и да се стори впечаток дека нешто се крие во јавноста и дека нешто требало да […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Арсовска: Не ја разбирам вообразеноста и коментарите на господин Таравари

  “Не ја разбирам вообразеноста и коментарите на господин Таравари, со оглед на тоа што соработката ни е завршена уште вчера. Кадровски решенија може тој лично да си поставува во Гостивар, а не во Скопје, изјави денеска Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска.  Со личност која напаѓа, која нема етички компас, оправдува во било која форма […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Вучиќ: Туркајте ја својата земја напред, добро е да бидете на европскиот пат

  Претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, вечерва на Сител ги повика македонските граѓани, разумно да ги постават работите, бидејќи само така ќе сфатат што добиваат, а што може да изгубат со почеоткот на преговорите со Унијата. Вучиќ посочи дека европскиот пат е тежок, но напредокот на земјата ќе биде од суштинска важност за сите. […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Со умен рационален пристап може да се смени францускиот предлог

  Денеска дадовме наш предлог и којшто е ставот на ВМРО-ДПМНЕ и за преговарачката рамка, но и за заедничките позиции на земјите членки на ЕУ, изјави вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски пред почетокот на протестот „Ултиматум – Не благодарам“. – Можете да преговарате како што преговара нашата Влада и да не однесете во амбис […]