Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Ние вчера во Слупчане бевме гости и ништо не е спорно

  Запрашан за вчерашното свечено отворање на споменикот на УЧК во Слупчане, министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска на прес конференција даде само краток коментар. „Вчерашното случување во Липково не беше партиска активност. Јас сум информиран дека општинските власти ги имаат запазено сите процедури за тоа спомен обележје. Ние бевме гости кај градоначалникот и […]

Вести Свет Ударни вести

За Лавров трета светска војна е “реална опасност”

  Руските сили продолжуваат со воената агресија на територијата на Украина. Три напади врз јужниот град Запорожје се регистрирани утрово, а претходно украинските власти соопштија дека Русија довела многубројна опрема и војници на првите борбени линии за да изврши напад на последниот поголем град на југот на Украина кој е под контрола на украинските власти, јавува […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Согласно Европската конвенција за човекови права, ваквите проекти не се предмет на државен надзор

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, за МИА како одговор на прашањето во врска со отворањето на културниот центар во Битола, “Ванчо Михајлов”, вели дека Владата и јавноста очекуваат реципроцитет во пристапот. „Се работи за контроверзна историска личност, која во Република Северна Македонија е доживувана на различен начин од различни групи на граѓани. Сепак, бидејќи […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Членството во НАТО беше една од нашите клучни стратешки цели уште од независноста

  По повод 4 април, денот на основањето на Северноатлантската алијанса – НАТО, претседателот Стево Пендаровски ја упати следнава порака: “Членството во НАТО беше една од нашите клучни стратешки цели уште од независноста, поддржана со широк политички консензус на национално ниво и висока поддршка од граѓаните. Процесот на пристапување во Алијансата беше долг, беа потребни […]

Вести Изјави Македонија Став

Петров: Делото на Делчев да не се сведува на популистички декларации

  Декларацијата за Гоце Делчев е непотребен популистички и погрешен потег, затоа што ние имаме Резолуција донесена со консензус во Собранието и која има обврзувачко дејство врз Владата во водењето на преговорите, истакна членот на Извршен одбор на СДСМ, Андреј Петров во гостување во емисијата „Топ Тема“ на телевизија Телма.    „Ние не можеме еден […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Д-р Пановски: Прво новинари ми се јавија да ме прашаат за нешто што го немав чуено

  Министерот за здравство Беким Сали преку објава на Фејсбук најави дека наскоро ќе формира нова Комисија за заразни болести и ги повика универзитетските професори Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело Марковски да се приклучат како нејзини членови.     “Според најавите, а во согласност со законските надлежности, како министер за здравство на Република Северна […]

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Мешковска: Затворањето на базенот Карпош е срамно и крајно неодговорно!

  Наташа Мешковска на својот фб профил напиша дека базенот Борис Трајковски вчера се затвори. “Денес се затвори под клуч единствениот пливачки објект кој функционираше за клубовите и граѓаните – базенот Карпош. Со тоа и официјално се уништи најздравиот спорт за секое дете, за секој човек, пливањето. Спорт во кој имаше врвни резултети и нацијата […]

Вести Изјави Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Мицотакис: Мојата критика за Преспанскиот договор е за националноста и јазикот, не за името

  “Мојата критика за договорот не се однесуваше на името, се однесуваше на македонскиот јазик и македонската етничка припадност и продолжувам да верувам дека ова е голема грешка”, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија „Антена“. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Мицотакис објаснува дека „овие грешки не можат да […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

ОСМАНИ: Сите колеги да покажеме доблест и фер однос едни кон други

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи на својот Фејсбук профил по повод изјавите на Никола Димитров, објави информации за начинот на кој се водат разговорите за надминување на отворените прашања со Република Бугарија.  “Во интерес на правилно информирање на јавноста, дозволете да информирам за начинот на кој се водат разговорите за надминување на отворените […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Мирен покој на душите на починатите

  Во овие тешки мигови, изразувам најдлабоко сочувство до семејствата и блиските на сите лица и наши сограѓани кои ги изгубија своите животи и беа повредени во стравичната сообраќајна несреќа која се случи на територијата на соседна Бугарија, изјави претседателот Стево Пендаровски.   Очекувам надлежните да спроведат целосна истрага, да се утврдат причините и одговорноста […]