Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Нема да дозволам понижување на македонскиот народ!

  “Како министер за внатрешни работи нема да дозволам понижување на македонскиот народ!” – изјави утрово министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.          “Во никој случај и од било кого, најмалку некој што доаѓа од надвор. Ние сме гостопримилив народ, кој знае да укаже чест и почит, но мора да бидат возвратени. […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Гир: Изјавата на Џамбаски за Пендаровски е неприфатлива

  Евроамбасадорот во земјава Дејвид Гир ја осуди вчерашната изјава на европратеникот Ангел Џамбаски. “Она што го прави, што го зборува и заканите што ги  упатува Ангел Џамбаски не се позиции ниту пак вредности за кои се залага Европската унија. Изјавите на Џамбаски кон претседателот Стево Пендаровски, може да се третираат како закана”, изјави евроамбасадорот Гир. […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Захариева: Пендаровски ги кочи билатералните односи

  „Претседателот Стево Пендаровски не ги штити интересите на својата татковина, туку служи на политиката на Србија и Русија на Балканот. Тој со своите изјави го кочи развојот на односите меѓу Софија и Скопје“, изјави за БГНЕС Екатерина Захариева, поранешна шефица на бугарската дипломатија и актуелна претседателка на Комисијата за надворешна политика.     „Бугарија […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Џамбаски: Македонија била и е бугарска!

  “Македонија била и е бугарска! Северна Македонија е друга работа. Заслугата тука е на Тито. Со забрани за влез во државата нема да ја избришете вистината”, напиша Ангел Џамбаски на ФБ.  

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи: За дојавите за бомби во земјава го алармиравме НАТО

  Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи вели дека дојавите за бомби во Скопје, но и останатите градови во државата се дел од хибридните закани. Османи изјави дека веќе го алармирале НАТО за честите дојави за поставени бомби на различни локации во Македонија.   – Вчера комунициравме со структурите на НАТО и ќе […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ковачевски: Доминантниот дел на политичките партии се за уставните измени

  Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за „Тема на денот“ на Сител телевизија истакна дека предвремени избори кои ги бара опозицијата, се друга процедура и не се поврзани со уставни измени и тоа е нешто што нема ништо заедничко. „Ние имаме стабилно мнозинство. Ние мора да бидеме свесни дека сега продолжувањето на европскиот пат во […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Во Благоевград одам да дадам поддршка на Македонците во Бугарија

  Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски изјави дека на отворањето на македонскиот клуб во Благоевград ќе оди да им даде поддршка на Македонците во Бугарија, да им даде до знаење дека Македонија стои позади нив и дека ВМРО-ДПМНЕ нема да се откаже и ќе ги штити нивните интереси. – Немаме ние антибугарско расположение, ние имаме […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски: Викенд без ДДВ за да се ублажи инфлацијата

  Прeтседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во своето гостување во „Отворено студио на МРТ“ зборуваше за состојбите во економијата, во земјата каде посочи на високата инфлација и потсети дека ВМРО-ДПМНЕ зборуваше за мерки во економијата уште кога започнуваше кризата. -Ние за мерки во економијата зборувавме уште кога започнуваше кризата и ние кажувавме дека ќе се […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Името на клубот го сметам за провокација и е на штета на македонските Бугари

  Министерот Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите изјави дека отворањето на клуб во Охрид кој го носи името на цар Борис Трети е на штета на бугарската заедница во земјава бидејќи претставува провокација. “Името е избрано такво, цар Борис, но мислам дека не е во духот на втората точка од конвенцијата, зашто не […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Македонија е родена на придобивките на НОБ, преку нив ја чуваме државата

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски запрашан за случувањата околу протестите во врска со отворањето на бугарскиот клуб Цар Борис Трети во Охрид, во интервју за МАКФАКС студио, информираше дека протестот заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти шпекулациите, немало никакви обиди за судир со полицијата. „Јас го разбирам протестот […]