Вести Македонија Ударни вести

РС Македонија влезе во Програмата за единствен пазар на ЕУ

  Министерот за економија Крешник Бектеши и Генералниот директор на Директорат за внатрешен пазар, индустрија, претприемништво и мали и средни претпријатија на Европската унија Кесртин Јорна, го потпишаа договорот меѓу Европската Унија и РС Македонија за учеството на нашата држава во Програмата за единствен пазар на Европската Унија. Програмата за единствен пазар нуди сеопфатен сет […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишан договорот за изградба на Коридорот 8 и 10 д

    Денеска, во Владата на Република Северна Македонија беше потпишан Договорот за изградба на Коридорот 8 и Коридор 10 д, помеѓу Министерството за транспорт и врски, Јавното претпријатие за државни патишта и конзорциумот „Бехтел и Енка“.   На настанот присуствуваа претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, заедно со првиот вицепремиер и […]

Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје со финансиска поддршка на програмата за деца и младинци со попреченост

  Град Скопје и Здружението на асистивна технологија „Отворете ги прозорците“ го потпишаа договорот за финансиска поддршка на програмата за деца и младинци со попреченост, кој опфаќа сервисна служба за асистивна технологија.         “Обезбедување поквалитетен живот на децата и лицата со попреченост, преку квалитетни развојни програми и можности за нивно вклучување во […]

Вести Македонија Ударни вести

Потпишан Договор за ремонт на хеликоптери помеѓу РС Македонија и Чешка

  Денеска во Министерството за одбрана, министерката Славјанка Петровска и амбасадорот на Чешката Република во РС Македонија, Јарослав Лудва потпишаa Договор за ремонт на хеликоптери помеѓу двете влади.     Договорот кој е по принципот Влада со Влада е во рамки на планот за модернизација и опремување на капацитетите на Армијата, и предвидува ремонт на […]

Вести Македонија Ударни вести

Нуредини, Кумбаро и Алиу го потпишаа договорот за најголемиот прекуграничен парк во Европа

  Националниот Парк Маврово и Националниот Парк Шар Планина во Северна Македонија, Паркот на природата Кораб-Коритник во Албанија и Националниот Парк Шари на Косово, наскоро ќе бидат дел од прекуграничен парк, најголем од ваков вид во Европа, со површина над 242 илјади хектари.     По повод Меѓународниот ден на планините, во Тирана се одржа […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Потпишан договор за поевтини роаминг услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

  Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана заедно со лидерите од Западен Балкан присуствуваше на потпишување на договор за пониски роаминг цени. Со овој договор од идната 2023 година Република Северна Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и БиХ ќе имаат пониски тарифи во роаминг со […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Град Скопје го раскина договорот со “Слобода Превоз”

  Договорот со здружението на приватни превозници „Слобода Превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските кои произлегуваат од договорот, соопшти Град Скопје.  Во случајов, се работи за обврската за континуирано и непрекинато давање на јавната услуга за превоз на патници. За жал „Слобода Превоз“ повеќе од два дена во континуитет не ја извршуваше оваа […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ЈСП го раскина договорот за превоз со „МАКЕКСПРЕС“

  Јавното Сообраќајно Претпријатие – ЈСП Скопје, денес го раскина договорот со приватниот превозник „МАКЕКСПРЕС“, а линиите на кои сообраќаа приватните автобуси, отсега ќе бидат заменети со автобуси на ЈСП Скопје со што транспортот на патници ќе продолжи непречено. Причина за раскинувањето на договорот со приватниот превозник „МАКЕКСПРЕС“ е непочитување на обврските од договорот во […]

Вести Македонија Став Ударни вести

ЗНМ ја поздравува одлуката на Елемент ПР за прекинување на договорот со град Скопје

    Здружението на новинарите на Македонија ја поздравува одлуката на агенцијата Елемент ПР за спогодбено прекинување на договорот со Град Скопје како општествено одговорен потег. Ова претставува позитивен пример кој треба треба да премине во пракса. Во соопштението за јавноста пишува „Како агенција што секојдневно соработува со медиумите и новинарите, целосно го почитуваме новинарството, кодексот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Препораки за заедничко одбележување на историски личности со Бугарија

  Препораки на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања усвоени од страна на Заедничката меѓувладина комисија формирана согласно Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија    Препораки за заедничко одбележување на историски личности  СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ Мисионерското дело на Светите браќа Кирил и Методиј ги […]