Алтернатива Настани

“ГАЈРЕТ”: Концерт на Филхармонија посветен на Мојца Седеу

   Премиерна изведба во Македонија на концертот ГАЈРЕТ, кој е посветен на Мојца Седеу, 9 февруари во Филхармонија Диригент: Лубнан Баалбаки (Либан) Солисти : Мојца Седеу – удирачки инструменти Бурџу Карадаг – неи (Турција) Ајкут Коселерли – перкусии (Турција) Програма: Љ. Бранџолица: Концерт во два става за солист на удиралки и оркестар * Ф. Саj: […]

Алтернатива Настани

„ФУЗИЈА“ на два града, два оркестра, два диригента

  По спектакуларниот настап пред српската публика во легендарната сала „Коларац“ минатата сабота, концертниот спектакл „Фузија“ оваа среда (2 ноември) доаѓа во Скопје. На големата сцена на Македонската филхармонија ќе настапат два врвни камерни оркестри – „Профундис“ од Македонија и „13 Гудачи“ од Србија, заедно со светски познатата виолинистка Ирина Мурезану, која за првпат ќе […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“ДАЛГА” – Концерт во Филхармонија

  “ДАЛГА” – Концерт во Филхармонија, 12 октомври со почеток од 20 часот Диригент: Габриел Бебешелеа (Романија) Солист: Рафаел Агире – гитара (Шпанија)   Програма: С. Петровски: „Пијан танец“ („Пајдушко“) Х. Родриго: Концерт за гитара и оркестар „Аранхуез“ Allegro con spirito Adagio Allegro gentile П.И. Чајковски: Симфонија бр.6 „Патетична“ во b-moll, оп. 74 Adagio – […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

“Звуците на Бразил” и Џон Илија Апелгрин во Македонска филхармонија

  „Звуците на Бразил“ – Џон Илија Апелгрин, во Македонската филхармонија на 1 октомври, со почеток во 20.30 часот „Звуците на Бразил“ e насловот на последниот проект на најистакнатиот македонски џез вокалист Џон Илија Апелгрен, и втор концерт од неговата концертна серија „Музичка прошетка“ која започна лани.   Апелгрен со својот бенд, составен од најдобрите […]

Алтернатива Настани

Симон Трпчевски со “МАКЕДОНИСИМО” утре пред МОБ

  Реномираниот македонски пијанист Симон Трпчески, утре на 14 септември со почеток од 20 часот, на платото пред Национална опера и балет, ќе ја почести публиката со концерт, наречен „МАКЕДОНИСИМО“.  “Почувствувајте ја магијата што го освои светот! МАКЕДОНИСИМО си доаѓа дома! Повелете на бесплатниот концерт што Ви е посветен Вам!”, напиша Трпчевски на својот фб […]

Алтернатива Настани

“СЛАВЕЈОТ ОД ГАЛИЧНИК” Концерт на Танец и пријателите во чест на Александар Сариевски

  “СЛАВЕЈОТ ОД ГАЛИЧНИК”, Концерт на Танец и пријателите, МОБ, 5 септеври, 20 часот СЛАВЕЈОТ ОД ГАЛИЧНИК е концерт на Танец и пријателите во чест на големиот Александар Сариевски, по повод 100-годишнината од неговото раѓање. Овој вокално-инструментален спектакл во чест на неповторливиот глас на македонската народна песна, на сцената ќе ја обедини македонската изведувачка елита […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Даворин Боговиќ од „Прљаво Казалиште“ за првпат ќе одржи концерт во Македонија

  Сцена Продукција оваа година со концерт ќе го одбележи својот втор роденден. Првиот вокал и еден од основачите на еден од најпопуларните поп-рок состави во поранешна Југославија, загрепско „Прљаво Казалиште“ за прв пат ќе одржи концерт во Македонија и тоа ексклузивно во Битола.     Даворин Боговиќ екс „Прљаво Казалиште“ на 17-ти август во […]

Алтернатива Настани

Концерт на Франческо Тристано и Џијан Емин

  Концертот на познатиот пијанист, продуцент и композитор Франческо Тристано, ќе се одржи во салата на Македонската Филхармонија на 23 јули, заедно со младите талентирани музичари од оркестарот на Фејмс иниститутот, под диригентската палка на Маестро Емин Џијан. Билетите за овој концерт можат да се купат преку mk.tickets по цена од 300 денари и специјална […]

Алтернатива Настани

„Скопско лето“: 2022 Концерт на КИЦ ПОП ХОР во Сули ан

  Во рамки на 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 ќе се одржи концерт на КИЦ ПОП ХОР, Црна Гора, во Сули ан, со почеток од 20.30 часот, по повод Денот на државноста на Црна Гора.   Првиот црногорски поп хор започна со работа на 1 март 2017 година и веќе пет години успешно […]

Алтернатива Вести Македонија Музика и Филм Настани

Влатко Стефановски за првпат со концерт во Тирана

  СВЕТСКО, а НАШЕ!  Виртуозниот гитарист и автор, Влатко Стефановски, вчера за првпат одржа концерт во Тирана.     Овој настан е во организација на Македонскиот културен Центар во Тирана, под водство на директорот Златко Ориѓански, кој заедно со Денис Бижга, директорот на “Albania guitar festival” овозможија прекрасната и уникатна музика на Влатко Стефановски да […]