Алтернатива Музика и Филм Настани

Даворин Боговиќ од „Прљаво Казалиште“ за првпат ќе одржи концерт во Македонија

  Сцена Продукција оваа година со концерт ќе го одбележи својот втор роденден. Првиот вокал и еден од основачите на еден од најпопуларните поп-рок состави во поранешна Југославија, загрепско „Прљаво Казалиште“ за прв пат ќе одржи концерт во Македонија и тоа ексклузивно во Битола.     Даворин Боговиќ екс „Прљаво Казалиште“ на 17-ти август во […]

Алтернатива Настани

Концерт на Франческо Тристано и Џијан Емин

  Концертот на познатиот пијанист, продуцент и композитор Франческо Тристано, ќе се одржи во салата на Македонската Филхармонија на 23 јули, заедно со младите талентирани музичари од оркестарот на Фејмс иниститутот, под диригентската палка на Маестро Емин Џијан. Билетите за овој концерт можат да се купат преку mk.tickets по цена од 300 денари и специјална […]

Алтернатива Настани

„Скопско лето“: 2022 Концерт на КИЦ ПОП ХОР во Сули ан

  Во рамки на 43-тото издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2022 ќе се одржи концерт на КИЦ ПОП ХОР, Црна Гора, во Сули ан, со почеток од 20.30 часот, по повод Денот на државноста на Црна Гора.   Првиот црногорски поп хор започна со работа на 1 март 2017 година и веќе пет години успешно […]

Алтернатива Вести Македонија Музика и Филм Настани

Влатко Стефановски за првпат со концерт во Тирана

  СВЕТСКО, а НАШЕ!  Виртуозниот гитарист и автор, Влатко Стефановски, вчера за првпат одржа концерт во Тирана.     Овој настан е во организација на Македонскиот културен Центар во Тирана, под водство на директорот Златко Ориѓански, кој заедно со Денис Бижга, директорот на “Albania guitar festival” овозможија прекрасната и уникатна музика на Влатко Стефановски да […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Горан Бреговиќ со спектакуларен концерт во „Де Факто“ Гевгелија

  Големиот музичар, гитарист, продуцент, автор на филмска музика и основач на популарниот сараевски бенд „Бијело Дугме“, една од најпознатите југословенски поп/рок групи- Горан Бреговиќ, познат како Брега, доаѓа во Македонија.     Со мега спектакуларен концерт во „Де Факто“ во Гевгелија, на 25 јуни, најголемата балканска ѕвезда Бреговиќ, со својот оркестар од 12 музичари, […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

Концерт на Дуке Бојаџиев во Градскиот парк – Скопје

  По повод Денот на Европа, 8 мај, композиторот и пијанистот Дуке Бојаџиев ќе одржи концерт во Градски парк – Скопје.  Тоа ќе биде прв настап на Бојаџиев во Скопје по концертите во Филхармонијата пред четири години, а најавено е дека ќе го придружуваат реномирани меѓународни и домашни музичари. Тој ќе ги изведе своите најнови […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Концерт на Симон Трпчески и пријателите во Вигмор хол (пренос во живо)

    Пијанистот Симон Трпчески денеска во престижната концертна сцена во Лондон ќе одржи матине концерт насловен „Трпчески и пријателите“, во рамки на пролетната серија концерти на Вигмор Хол. Почетокот на едночасовниот настап е закажан за 13 часот по британско, односно 14 часот по средноевропско време.     Овој концерт, на кој сцената со Трпчески […]

Алтернатива Настани

Новогодишен концерт на “ТАНЕЦ” во МНТ

  Ансамблот „Танец“ традиционално, со новогодишен концерт и нова кореографија, ја заокружува 2021 година   Националниот ансамбл за македонски народни игри и песни „Танец“ на 21 декември во 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го одржи традиционалниот новогодишен концерт со кој ќе ја заокружи успешната 2021 година. Иако во услови на пандемија, кои го […]

Алтернатива Настани

Концерт на Мерсиха Шукри во Филхармонија – 20 години творење

  Нашата најпозната харфистка Мерсиха Шукри денеска ќе одбележи 20 години од нејзиното творење со концерт во малата сала на Филхармонија, со почеток во 20 часот.   На програмата ќе бидат изведени композиции од Дурант, Дусек, Глинка и Хенсон. Како гости ќе настапат нејзините драги колеги Елена Талевска на виолина и Паскал Краповски на виолончело. […]

Алтернатива Настани

ФИЛХАРМОНИЈА: Концерт на виолинистките Кондратенко и Богоевска

  Вечерва во Филхармонија на програмата е концертот насловен „Контемплација со Перт и Шнитке“ на кој како солисти ќе настапат виолинистките Анна Кондратенко и Ева Богоевска, со почеток од 20 часот. Диригент е маестро Емил Табаков од Бугарија, а на програмата се Кончерто гросо бр.1 од А.Шнитке, Трисагион од А.Перт и „Малата Данелиада“ од Г.Канчели. […]