Алтернатива Настани

Концерт во Хераклеа: 25 години “ФОЛТИН”

  Човек е роден да памети. Роден со дарба за сеќавање. А добрите спомени го вадат најдоброто од нас. Ги чуваме за да нé крепат подоцна, да нé потсетат на тоа што ни недостасува, на тоа што веќе го нема, а ние не можеме без него. Затоа, добрите спомени треба да се слават.   Љубена […]

Алтернатива Македонија Настани Ударни вести

Вокално инструментален концерт „МЕЛЕМ ПЕСНА” – ТАНЕЦ во Македонска Филхармонија

  Во рамки на 42. издание на манифестацијата „Скопско лето“ 2021 ќе се одржи концерт на НУ Ансамбл за народни игри и песни „ТАНЕЦ“.   Концертот ќе се одржи согласно протоколите за одржување на настани, а влезот ќе се регулира со билети по цена од 200 денари кои ќе може да се купат пред почетокот […]

Алтернатива Настани

Скопско лето 2021: Концерт „ВОДА“ во Куршумли Ан

  Во рамки на манифестацијата „Скопско лето“ 2021 ќе се одржи концерт под наслов „ВОДА“.   Давор Јордановски – клавијатури, Александар Секуловски – тапани, Оливер Спасовски – бас, Александар Јовевски – кавал/тамбура, Борче Кузмановски – клавијатури, Сања Шуплевска – виолина, Маја Кастратовиќ – пијано Орце Ицковски – фагот.   Концертот ќе се одржи согласно протоколите […]

Алтернатива Вести Македонија Музика и Филм Настани Ударни вести

Овации за маестро Симон Трпчески во Софија

  Софиската филхармонија и светски познатиот македонски пијанист Симон Трпчески одржаа концерт во најпознатата сала за класична музика „Бугарија“, јави дописникот на МИА од Софија. Концертот вклучуваше тристепено дело на Лудвиг ван Бетомен за виолина, виолончело и пијано. Заедно со Трпчески, свиреа и неговиот сонародник Александар Крапоски, виолинист од операта во Барселона и бугарскиот виолончелист […]

Алтернатива Музика и Филм Настани

ИНТЕРВЈУ СО “SMUT” по повод промоцијата на новиот албум “Тие Се Насекаде”!

Кои се Смат и како почнува нивната приказна?        Приказната на Смат започнува 1996 година, многу слично како и секоја приказна поврзана со љубов. Започнува многу искрено, емотивно и се надеваме дека така и ќе заврши. Мене искрено сеуште ме води истата искра, истата страст. Истиот драјв да се направи се подобро и  […]

Алтернатива Настани

Концерт под отворено небо: “Мала Италија патува”

Мала Италија патува во вторник, 20.06.2017, 20.00 часот, плоштад Мајка Тереза “Мала Италија патува” е настан роден од желбата и љубовта на Павле Камилоски кон музиката и пеењето. Атмосферата ќе ја исполнат прекрасните гласови и способности на Павле Камилоски како баритон, Христо Арсовски како драмски тенор, Горан Начевски како баритон, заедно со Бисера Чадловска како диригент и […]

Алтернатива Настани

15 години ДНК: Голем роденденски концерт!

Почитувани. Предводниците на македонската ар-ен-би / поп сцена ( Панчо и Андреј ) и официјално го најавија својот голем славенички концерт кој ќе се одржи на 12 Мај (петок), во „Метрополис Арена“ во Скопје! Овој концерт на ДНК е одбележување на 15 години од нивното постоење на македонската музичка сцена, но воедно и концертна промоција […]