Uncategorized Вести Свет Топ теми Ударни вести

Референдумот за осамостојување на Каталонија со повредени во брутална полициска акција

Досега се регистрирани 38 повредени лица, најголемиот дел од нив со помали повреди, соопштија здравствените органи во Каталонија, додека во оваа шпанска покраина се случува масовна полициска акција со брутално насилство за да се спречи референдумот за осамостојување на Каталонија од Шпанија. Каталонскиот водач Карлес Пуџдемон го осуди, како што рече, „неоправдливото насилство“ од шпанската […]