Вести Македонија Ударни вести

Замената на дозволите за поседување на оружје трае до 4 јуни 2023 година

  Министерството за внатрешни работи, ги информира граѓаните дека дека согласно одредбите од членот 34 од Законот за изменување и дополнување на Законот за оружјето („Службен весник на Република Македонија“ број 97 од 28.05.2018 година), рокот за замена на дозволите за поседување и носење на оружје, овластување за носење на оружје и дозволите за поседување […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Власта во Украина почна да раздава оружје на граѓаните

  Руски тенкови се веќе влезени во Харкив, најголемиот град во североисточна Украина и втор по големина во Украина по Киев, јавува Би-Би-Си од Киев, повикувајќи се на извори од теренот. Таму веќе се водат и копнени борби, а непријателот трпи загуби во жива сила, соопшти украинскиот генералштаб. Според Укринформ, украинските сили уништиле 6 авиони, 2 хеликоптери и […]

Вести Македонија Ударни вести

Сузбиена криминална група инволвирана во недозволена трговија со оружје и дрога

  Министерството за внатрешни работи денеска сузби организирана криминална група инволвирана во вршење на криминални активности од областа на недозволена трговија со оружје и дрога, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски. „Во рамки на повеќемесечната истрага обезбедени се доволен број на докази кои ја потврдуваат инволвираностa на членовите во недозволена трговија со оружје и дрога и […]

Вести Македонија

Средба на министерот Спасовски со претставници на Групацијата за оружје при Стопанската комора

  Денеска во Министерството за внатрешни работи се одржа средба помеѓу министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и претседателот на Групацијата за оружје, екплозивни и опасни материи, пиротехнички средства и програма за воена и цивилна намена, Димитар Мангутов. Претставниците на Групацијата побараа да се разгледа можноста за предлог на нов Закон за оружје и Закон […]

Алтернатива Вести Настани Свет

Доделена Нобелова награда за мир за Антинуклеарната кампања

Меѓународната кампања за укинување на нуклеарното оружје е годинашен добитник на Нобеловата награда за мир, објави денеска норвешкиот Нобелов комитет во Осло. Наградата ѝ се доделува на организацијата за нејзината работа „во привлекување внимание кон катастрофалните хуманитарни последици од каква било употреба на нуклеарно оружје“ и за нејзините напори за договор за забрана за такво […]