Вести Македонија Став Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара намалување на бројот на пратеници од 120 на 90

  ВМРО-ДПМНЕ предлага намалување на бројот на пратеници во македонското Собрание од 120 на 90. 120 пратеници во Собранието е преголем затоа е потребно да се намали на 90 за функционална демократија и намалување на финансиските трошоци, пари на граѓаните. Ваков пример на Собрание од 90 пратеници има во Република Словенија. За бројот колку што […]

Вести Македонија Ударни вести

ПРАТЕНИЦИТЕ ПОСТИГНАА КОНСЕНЗУС ЗА ПОГОЛЕМА ТРАНСПАРЕНТНОСТ И ОТЧЕТНОСТ НА СОБРАНИЕТО

Мнозинство пратеници во Собранието неодамна ги поддржаа предлозите за измена на Законот за Собрание со кои што ќе се подобри транспарентноста и отчетноста во работата на законодавниот дом на земјата. Амандманите, поднесени од партии од власта и од опозицијата, што вклучуваат одредби со кои ќе се зајакне институционалната буџетска независност и ќе овозможат поквалитетен собраниски […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Денеска ќе се вакцинираат пратениците

  Денеска во А1 СЦ Борис Трајковски ќе се вакцинираат пратениците од Собранието на РСМ, како дел од критичната инфраструктура опфатена во Националниот план за ковид имунизација. Вакцинацијата на пратениците ќе се одвива во три групи односно од 10 до 18 часот. На 14 ти месецов беа вакцинирани собраниските служби. Вакцинирањето на пратениците и вработените […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Објавена листа колку плата земаат и колкав стаж имаат премиерот и министрите во Владата

  Владата ги објави платите исплатени во декември 2020 година на премиерот, неговите заменици и министрите. Според објавеното, најголема плата зема премиерот Зоран Заев (87.813 денари), министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со 85.113 денари вкупна нето плата. На третото место се најде министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска со 74.273 денари. Министерката […]

7 дена Вести Македонија

Констатирани оставките на пратениците кои станаа градоначалници

Собранието на Република Македонија денеска на почетокот на 18. седница ги констатира оставките на пратениците кои во првиот круг од локалните избори добија градоначалнички мандати. Петмината пратеници кои станаа градоначалници во првиот круг од изборите се Петре Шилегов, Стефан Богоев, Сашо Поцков, Коста Јаневски и Максим Димитриевски. Нивните пратенички места, како што објави МИА, се очекува да […]

Вести Македонија

Денеска пратениците ќе го гласаат тоа што го договориле нивните лидери

СДСМ денеска треба да се врати во пратеничките клупи за да се реализира договорот на партиите постигнат во средата. Тие го замрзнаа своето учество во највисокиот законодавен дом во знак на незадоволство од неизјаснувањето на Уставниот суд за уставноста на Законот за специјалното јавно обвинителство.Изборниот законик треба да се измени уште денеска, а во текот на […]