Алтернатива Настани

Кинотека: Смешната страна на тоталитаризмот, со и без мустаќи на Јиржи Менцл

  РЕТРОСПЕКТИВА НА ФИЛМОВИТЕ НА ЈИРЖИ МЕНЦЛ   Од 1 декември (четврток) до 11 декември (сабота) – Кинотеката, во соработка со Амбасадата на Чешката Република – организира голема рертоспектива на легендарниот чешки режисер и глумец Јиржи Менцл (Jiří Menzel). Оваа ретроспектива ќе биде отворена со филмот СТРОГО КОНТРОЛИРАНИ ВОЗОВИ (Ostře sledované vlaky / Closely Observed […]

Алтернатива Настани

ЕДУИНО-ВЕБИНАР: Стимулација на говор во рана возраст + Cboard

  Пред нас е десеттиот ЕДУИНО вебинар! Заедно со вас досега успеавме да реализираме успешни вебинарски сесии на соодветно избрани теми за кои покажавте голем интерес. Сега сме во последната фаза од третиот серијал според која во текот на месецот ноември преостануваат уште две интересни теми. Зад нас се повеќе од триесет ЕДУИНО-вебинари поддржани од […]

Алтернатива Настани

Македонска филхармонија: “РААТ” електро акустична ѓурултија со Џијан Емин

  РААТ, Македонска филхармонија, 1 декември со почеток од 20 часот  ЕЛЕКТРО АКУСТИЧНА ЃУРУЛТИЈА, ДИРИГЕНТ: ЏИЈАН ЕМИН ВИЗУЕЛИЗАЦИЈА: ЕМИЛ ПЕТРОВ     “Раат” е мултимедијална приказна раскажана преку автентичен третман на звукот обликуван во препознатливиот авторски стил на композиторот Џијан Емин.   Најубавите работи во животот, љубовта, среќата, мирот, разумот, небото, морето, реките, планините, …се бесплатни […]

Алтернатива Настани

Кинотека: Рертоспектива на легендарниот чешки режисер и глумец Јиржи Менцл

  Од 1 декември (четврток) до 10 декември (сабота) – Кинотеката, во соработка со Амбасадата на Чешката Република – организира голема рертоспектива на легендарниот чешки режисер и глумец Јиржи Менцл (Jiří Menzel). Оваа ретроспектива ќе биде отворена со филмот СТРОГО КОНТРОЛИРАНИ ВОЗОВИ (Ostře sledované vlaky / Closely Observed Trains), дебитантски долгометражен игран филм на Менцл […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Нова сензорна соба во Неготино – „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“

   Од денес, ООУ „Страшо Пинџур“ – Неготино располага со сензорна соба опремена со мноштво на дидактички материјали, сензорни елементи и рехабилитациско-рекреациска опрема. Оваа активност е спроведена како дел од Проектот „Биди ИН, биди ИНклузивен, биди ИНклудиран“ кој е финансиран од Европската Унија и претставува уште една активност во насока на подобрување на инклузивноста на […]

Алтернатива Настани

Нова книга „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска Анѓелков

  Утре, од печат ќе излезе новата книга „Луѓето, а не градот“ од Снежана Младеновска Анѓелков.          Ова е 215 издание во популарната едиција „ПРОаЗА“ на издавачката куќа ИЛИ-ИЛИ, а трета прозна објава на писателката, која во 2012 година ја доби наградата „Роман на годината“ за својата дебитантска книга „Единаесет жени“.    […]

Алтернатива Настани

НА ЧИЈА СТРАНА СИ? За неврзаната деколонијална констелација во МОБ

  Меѓународна групна изложба и јавна програма НА ЧИЈА СТРАНА СИ? : За неврзаната деколонијална констелација  Отворање на изложбата – 24 ноември 2022 година / 20 часот / Фоаје на Македонска опера и балет, Скопје    Кураторки: Бојана Пишкур и Ивана Васева Отворено секој ден од 10-18 часот до 16 декември. Јавна програма – 25 ноември […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Игрите се дел од секојдневието на младите, треба да бидат дел и од нивното образование

  Игрите се дел од секојдневието на младите, треба да бидат дел и од нивното образование беше главниот заклучок на денешната панел дискусија „Игрификација можност или пречка во образованието“, организирана од страна на фондацијата Конрад Аденауер и Лидери за едукација, активизам и развој во Скопје.     „Постои огромна разлика меѓу реалноста на младите и […]

Алтернатива Настани

Глобална недела на претприемништвото: Силната соработка во претприемачкиот екосистем носи големи успеси

  Оваа недела, од 14-ти до 20-ти ноември, Стартап Македонија заедно со 60 партнери организира повеќе од 45 настани за поттикнување на претприемачко образование, инклузија, креирање јавни политики во екосистемот како и градење и унапредување партнерства. Со овие настани, домашниот екосистем се вклучува во Глобалната недела на претприемништвото која оваа година го прославува својот 15-годишен […]

Вести Македонија Настани Ударни вести

Студентите се обединија: Студентски марш пред Влада

  Меѓународниот ден на студентите, македонските студенти ќе го одбележат со студентски марш од Владата до Министерството за образование.   Студентите се обединија!   УСС при Уким, ШТУЛ, ФОН, АМЕРИКАН, ФОП, УКЛО, УГД и движењето Студентски отпор обединето ќе ги бараат своите права! Оваа борба е заедничка и само сплотени и заедно ќе успееме да […]