Здравје Магазин

ЗЕЛЕНЧУК ЗА ИМУНИТЕТ

Зелен  зеленчук содржи витамини и минерали кои се потребни за нормално функционирање на организмот, како што е железо, фолна киселина, магнезиум, аминокиселини, сумпорни компоненти, омега 3 масни киселини итн. Во пролет најмногу се консумираат краставиците, зелката, спанаќот, тиквичките, брокулата … Нека овој зеленчук преставува основа во вашата исхрана, и ќе бидете витални и здрави. Зелена […]

Здравје Магазин

Домати за здраво срце

Како внесувањето на поголемо количество домати, ќе ја подобри работата на вашето срце и ќе го регулира високиот крвен притисок? Доматите играат огромна улога во исхраната и овој „зеленчук“ прави многу повеќе за организмот на човекот од обичното освежување на салатите. Доматите изобилуваат со хранливи материи кои помагаат во намалувањето на високиот крвен притисок. Здравствени придобивки […]

Здравје Магазин

Како да ѝ помогнете на личност која страда од депресија?

Депресијата е комплексна ментална болест која е многу повеќе од краткотрајна тага. Беспомошност, потиштеност, безволност, самокритичност, безиницијативност, повлеченост, чувства на безнадежност, тага и вина, намалена концентрација, губење на чувството за задоволство и интерес, социјална изолираност, ниска енергија, промена во апетитот и телесната тежина… симптомите на депресијата и нивниот интензитет варираат од лице до лице. Терминот депресија честопати се користи […]

Здравје Магазин

Цервикална (вратна) спондилоза

Спондилозата претставува заболување кое настанува поради дегенеративни промени на ‘рбетот, примарно на интервертебралниот диск (структура поставена измеѓу два пршлена) и зглобната ‘рскавица. Ова заболување може да го зафати кој било дел од ‘рбетот, па затоа разликуваме: Цервикална спондилоза – заболувањето е локализирано во пределот на вратот; Торакална спондилоза – заболувањето е локализирано во средниот дел […]

Здравје Магазин

Дијабетес – типови, симптоми, ризик фактори

Дијабетесот е една од најчестите болести на современото општество. Во светски рамки се смета дека има над 200 милиони луѓе со дијабетес, а според Меѓународната дијабетолошка федерација, овој број ќе достигне 350 милиони до 2025 година. И во Република Македонија дијабетесот е многу често заболување од кое страдаат околу 120.000 лица. ШТО Е ДИЈАБЕТЕС И […]

Здравје Магазин

ПРОТИВ ПРОЛЕТНА АЛЕРГИЈА

Намирници кои имаат антифинламаторно дејство, богати со антиоксиданси и пробиотици можат да му помогнат на организмот подобро да се справи со алергените кои се појавуваат на пролет. Резултатот може да биде со помалку кивање, помал сврабеж, пецкање и гушење Јогурт, кефир и јогурт од кокосово млеко. Можеби не сте знаеле дека пробиотиците освен што помагаат […]

Здравје Магазин

Безглутеинска пица со карфиол

Ако избегнувате глутен или житарици воопшто, еве еден совет како да направите пица за кое што при подготовка на тестото не ви е потребно брашно. Потребни состојки 2 ½ шољи сецкан карфиол, едно јајце 1 ¼ шоља рендана моцарела, 2 лажици рендано тврдо сирење, сол, бибер, ¼ шоља доматен сос, неколку шери домати пресечени на […]

Здравје Магазин

10 ПРАВИЛА ЗА ПРАВИЛНА ИСХРАНА

1.Разновидност Разновидноста е многу важен фактор во одржувањето идеална телесна тежина и здраво тело – не постои продукт што самостојно може да ги задоволи севкупните потреби на организмот. На организмот секојдневно му се потребни протеини, масти, белковини, витамини, минерали, антиоксиданти и влакна, а оптимално ќе функционира кога ќе ги прими сите наведени компоненти. Од тие […]