Вести Македонија Ударни вести

ВМРО-ДПМНЕ ги повика Заев и Царовска во Собранието на дебатата за бегалците

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги повикаа премиерот Зоран Заев и министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, денеска да присуствуваат на јавната расправа за владината стратегија и акционен план за мигрантите, бегалците и странците 2017-2027 година во Собранието на Република Македонија. – Премиерот Заев и министерката Царовска, во својата изјава во Штип минатата недела, дадоа […]

Вести Македонија Ударни вести

БЕЈЛИ: Законот за јазиците треба да биде во рамките на Охридскиот договор

Американскиот амбасадор Џес Бејли смета дека законот за јазиците треба да биде во рамките на Охридскиот договор и притоа да создаде инклузивно општество. – Законот за јазиците треба да остане во рамките на Охридскиот договор, како важен договор. Ова е важно прашање за кое треба да се разговара и да се најдат решенија кои ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Тевдовски: Не кратиме, туку го првиме реален лажно проектираниот буџет

На денешната пленарна расправа за ребалансот на буџетот, Владанка Авировиќ од ВМРО-ДПМНЕ рече дека најмногу средства се скратени за образованието и за капитални инвестиции што можеле бргу да се реализираат. – Порастот на економијата од 2,2 проценти ќе се оствари доколку имаше брза реализација на некои од капиталните инвестиции кои овој период изостануваа. Постојат повеќе категиории […]

Вести Свет Ударни вести

САД ги повика своите државјани во Северна Кореја да ја напуштат земјата

САД ги повикаа своите државјани во Северна Кореја да ја напуштат таа земја пред да настапи забраната за патување на 1 септември, јавува Anadolu Agency (AA). Министерството за надворешни работи на САД обајви предупредување кое се однесува на новата забрана за патување, која ја донесе админастрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Во предупредувањето се наведува […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Граѓаните ќе бидат ослободени од обврската самите да поднесуваат годишна даночна пријава до шалтерите на УЈП

Владата со одлука го промени на начинот за пресметка на персоналецот и за поднесување на пријавите. Од следната година граѓаните ќе бидат ослободени од обврската самите да поднесуваат годишна даночна пријава до шалтерите на Управата за јавни приходи. Според новите прописи, УЈП ќе има обврска да ги собере сите податоци за остварените приходи на физичкото […]

Вести Македонија Ударни вести

Се проширува истрагата околу Горан Грујовски

Полицијата ќе проверува како Горан Грујoвски обезбедувал боледувања. Најверојатно преку министерството за здравство, МВР ќе утврдува по кој основ, екс началникот на Петата управа добивал потврда за отсуство од работа, поради болест. Горан Груејoвски поради депресија и анкциозност не се појави ниту на јавната седница во Апелацискиот суд, пренесе Алсат-М. Тој поднесе жалба со која […]

Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинителен акт за насилство врз Шеќеринска во Собранието

Основното јавно обвинителство поднесе обвинение против лицето што за време на насилниот упад на граѓани во Собранието на 27. април, за коса ја влечеше сегашната министерка за одбрана, а тогашна пратеничка, Радмила Шекеринска. За ова кривично дело предвидена е казна затвор во траење од 3 до 10 години. По завршената истражна постапка, ОЈО поднел обвинителен акт […]

Вести Свет Ударни вести

Доналд Трамп стави потпис на санкциите за Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша законот со кој се воведуваат санкции за Русија поради мешање во минатогодишните американски избори, а санкции се предвидени и за Иран и за Северна Кореја. Членовите на Конгресот речиси едногласно се изјаснија за легислативата, што им овозможи да отстранат секаква шанса за вето од претседателот. Законот поставува нови ограничувања за […]

Вести Македонија Ударни вести

Обраќање на Талат Џафери во Крушево за Илинден: Ние имаме заедничка татковина и сме одговорни да ја зачуваме (Во живо)

Претседателот на Собранието Талат Џафери учествува на централната прослава за Илинден во Крушево: ВО ЖИВО ОД КРУШЕВО: Прослава по повод „Илинден“ ВО ЖИВО ОД КРУШЕВО: Прослава по повод „Илинден“ Geplaatst door Makfax op woensdag 2 augustus 2017 makfax.mk

Вести Македонија Ударни вести

КИРАЦОВСКИ: Заедно со граѓаните ќе обезбедиме слобода, правда и еднaквост во наша Македонија

  Генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски на граѓаните на Македонија им го честита големиот државен празник, 2 август – Ден на Републиката, во свое име и во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија. „Во име на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и во мое име, ви го честитам државниот празник 2-ри август, Денот на Републиката. […]