Вести Свет Ударни вести

Спасени 52 лица под урнатините во Мексико Сити

Педесет и две лица се спасени од под урнатините предизвикани од земјотресот со интензитет од 7,1 степен што го потресе Мексико, јавува Anadolu Agency (AA). Секретаријатот за општествен развој на Мексико, на својот профил на социјалната мрежа „Twitter“ (Твитер) објави дека од под урнатините во главниот град Мексико Сити се спасени 52 лица. Во соопштението […]

Алтернатива Настани Ударни вести

Европска недела на движењето: „Движи се за здравје“

Во рамки на Европската недела на движењето, што се одржува од 21 до 27-ми овој месец, денеска на платото пред фонтаната „Лотос“ во Градскиот парк ќе се одржат забавно – рекреативни игри под мотото „Движи се за здравје“. Манифестацијата е во организација на Федерацијата за рекретивен спорт и Спортскиот оддел при Детскиот културен центар „Карпош“, […]

Алтернатива Настани Ударни вести

„Џган“ добитник на главната награда „Златен светилник 2017“

Филмот „Џган“ на режисерот и сценарист Вардан Торзија ја освои главната награда „Златен светилник 2017“ на Филмскиот фестивал во Отранто, Италија. Македонски продуцент на филмот е Дрим Фектори, ко-продуцент е Red helicopter films од Албанија. Филмот е финансиски поддржан и од Агенцијата за филм на Република Македонија и SEE Cinema network. Покрај наградата во Италија, […]

Алтернатива Настани Ударни вести

21. Blues & Soul Festival – 22.- 24. септември “Станица 26”

Дирекција за култура и уметност – Скопје, со гордост ви го претставува 21-виот Blues & Soul Festival, Кој ќе се одржи од 22.- 24. септември во познатиот скопски клуб – Станица 26. Програма: 22.09.2017 – петок — “In The Mood Big Band” — Сашо Ѓорѓевски – вокал и усна хармоника Никола Петровски – гитара Горан […]

Вести Македонија Ударни вести

Груевски и Мијалков од судот барале да им се вратат пасошите

    Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и неговиот братучед и поранешен шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, побарале од Кривичниот суд да им ги врати пасошите што им беа одземени како гаранција дека нема да побегнат од земјава поради обвиненијата што против нив ги поднесе Специјалното јавно обвинителство, објави „Телевизија 24“. […]

Вести Македонија Ударни вести

Спасовски: Безбедноста во сообраќајот од поодамна е примарна тема од поширок јавен интерес

-“Безбедноста во сообраќајот, и од аспект на актуелните статистики по однос на сообраќајни несреќи и штетите од нив, но и од аспект на економското значење на сообраќајот – од поодамна e примарна тема од поширок јавен, односно општествен интерес, а во неа нужно своја важност има улогата и местото на сообраќајната едукација, како во контекст […]

Вести Македонија Ударни вести

Мирослав Богдановски: Да се покаже доволно политичка волја за сериозен третман на Инспекторатот

На денешната прес-конференција директорот, Мирослав Богдановски, најави дека Државниот инспекторат за животна средина отсега натаму ќе работи според принципите на отвореност, достапност, ефикасност, отчетност. „-Наша цел е да обезбедиме почитување на законите кои ја регулираат заштитата на животната средина од страна на СИТЕ правни и физички лица. Сакам да напоменам дека најголем дел вработените во […]

Вести Македонија Ударни вести

Владата го усвои Предлог-законот за амнестија

Владата го усвои Предлог-законот за амнестија и донесе одлука тој да оди во редовна постапка, соопшти владината служба за информирање. Законот ќе се однесува на точно определени временски одредници. На вчерашната седница, министерот за правда Билен Саљији напоменал дека предлогот за донесување на нов закон за амнестија е израз на добра волја на државата кон […]

Вести Македонија Ударни вести

МОН: Омбудсманот погрешно го протолкувал дописот за шамиите во училиштата

Министерство за образование и наука изјави дека не доставило никаков допис до директорот на Основното училиште „Братство и единство“ во Охрид, со кој им се забранува на ученичките да посетуваат настава затоа што носеле шамија на главата, за што денеска народниот правобранител ја осуди оваа постапка на МОН. Од таму сметаат дека нивниот допис е протолкуван […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Силен земјотрес во Мексико, над 200 загинати

Силен земјотрес го погоди главниот град на Мексико, Максико Сити. Повеќе од 200 лица загинаа, како резултат на синоќешниот земјотрес  со јачина од 7.1 степени според Рихтеровата скала во Мексико. Земјотресот со сила од 7,1 степен уривал згради и предизвикал голема паника меѓу 20 милионското население на градот. До овој потрес дојде по две недели […]