Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ЈАНИ МАКРАДУЛИ

 ПОВОД: ОБРАЌАЊЕТО НА ЃОРЃЕ ИВАНОВ “Лошо прочитан памфлет напишан од штабот на ВМРО-дпмне. Хорхе потврди дека е партиски послушник од најпонизен вид, човек срам за институцијата, срам за професорската фела. За жал слика на општеството кое владее со Мк 10 години. Особено загрижува тезата дека Хорхе, кој во меѓувреме нема ниту Поддршка во Собранието, е […]

Вести Македонија

Иванов: Наместо Специјално добивме Селективно обвинителство

  Шефот на државата, Ѓорѓе Иванов во своето обраќање до јавноста попладнево изјави дека наместо Специјално земјата добила Селективно обвинителство. Вели дека со помилувањата ги запрел сите непријателски намери, но гневот бил насочен кон него. Иванов смета дека на ваков начин спречил македонско-македонски судир. „СЈО вршеше селективен прогон кон една политичка партија. Сето тоа личеше дека […]

Вести Македонија

Полицијата собира снимки и фотографии од протестот на „Шарената револуција“

Секторот за внатрешни работи Скопје собира видеоснимки и фото-материјали од оштетувањето на зградата на Министерството за правда и на споменикот „Прометеј“ за време на протестите на „Шарената револуција“ и на активистите и поддржувачите на граѓанската иницијатува „Протестирам“, што се одржаа во понеделникот оваа недела, соопшти попладнево Министерството за внатрешни работи. Во соопштението, во кое, меѓу […]

Вести Македонија

Иванов во 18.45 часот пак ќе и се обрати на нацијата

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов денеска ќе се обрати до нацијата, соопштија од кабинетот на претседателот. Во соопштението не се наведува темата за која претседателот ќе се зборува во 18.45 часот. Ова е четврто обраќање до нацијата на Иванов во последните два и пол месеци. Првото обраќање го имаше на 12 април, кога со […]

Вести Македонија

Јункер нема да поднесе оставка во случај на Брексит

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер, денеска соопшти дека не планира да си поднесе оставка доколку Британците на утрешниот референдум одлучат да ја напуштат Европската Унија. – Тоа е проблем на британскиот народ – рече портпаролот на Јункер, Маргаритис Схинас, додавајќи дека Јункер не се ангажирал во кампањата бидејќи комисијата не била и не е дел […]

Вести Македонија

Трајанов – Пломп: Потребно е формирање на експертска влада

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, денеска се сретна со амбасадорот на Холандија, Ваутер Пломп. На средбата, Трајанов нагласил дека во интерес на сите граѓани е да се реши политичката криза, да се нормализира животот и да се деблокираат евро-интеграциските процеси. – Потребно е формирање на експертска влада, која треба да спроведе реформи во судскиот […]

Вести Македонија

ЗНМ: Здружението на обвинители да го осуди решението Неделковски да не се гони кривично

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција реагираше на одлуката на обвинителот од Вишото јавно обвинителство, кој оценил дека ТВ-водителот Миленко Неделковски не поттикнува омраза и насилство со фејсбук-статусот со закани кон неколкумина новинари, туку тоа се само „искажани ставови за физички лица“ и го одбил барањето Неделковски да се гони кривично. – Обвинителот, практично, […]

Вести Македонија

И Канческа-Милевска го испофали Талески

Министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, во својот говор по повод почетокот на четвртото издание на „Битола Шекспир фестивал“, меѓу другото, упати пофалби до градоначалникот Владимир Талески за неговиот придонес за развојот на културата во градот. Инаку, Талески од понеделникот неделава е во куќен притвор како првоосомничен во случајот „Транспортер“. – Благодарност до градоначалникот Владимир Талески за […]

Вести Македонија

Адвокатска комора: Што побргу да се најде решение за штрајкот на УПОЗ

Од Адвокатската комора на Македонија апелираат што поскоро да се најде прифатливо решение за штрајкот на вработените во судската администрација, затоа што, како што велат, и адвокатите трпат последици од неработењето на судовите. „Адвокатската комора ги поддржува напорите на двете страни за што поскоро наоѓање на прифатливо решение за проблемите што се причина за штрајкот. […]

Вести Македонија

„Шарената револуција“ ги повика пратениците да ја бојкотираат работата на Собранието

„Шарената револуција“ денеска преку својата страница на „Фејсбук“ ги повика пратениците да не учествуваат во работата на Собранието додека не се исполнат нивните барања. „Пратеници, за да покажете дека стоите во одбрана на правдата, суверенитетот на граѓаните и на Уставот, од вас бараме да не учествувате во работата на Собранието сè додека Уставниот суд не се […]