Вести Македонија

ЛДП: Повторно се покажа апсурдноста на екстерното тестирање

И оваа година се покажа апсурдност на екстерното тестирање кое продолжува да претставува ноќна мора и за учениците и за родителите, како и за наставниците, велат од Либерално демократската партија. „Наместо да се развива креативноста кај учениците, тие се принудуваат да ги учат напамет дадените одговори на прашањата за екстерното. Голем дел од пршањата се […]

Вести Македонија

Герила-акција на „Шарена револуција“: Уште седум дена до исполнување на нашите барања

„Шарената револуција“ вечерва организираше герила-акција во Градски парк на „Скопје стрит фестивал“. Држејќи големи седумки, тие на власта ѝ порачаа дека има уште седум дена да ги исполни нивните две клучни барања, да запре прогонот на демонстрантите и Уставниот суд да се изјасни за уставноста на законот за Специјално јавно обвинителство. „Последниве денови слушнавме еден куп […]

Изјави Македонија Текстови

НОТ ГИЛТИ – Гордана Попсимонова

Се појави лицето Н.Г. на распит. Ваистина се појави. Се појави и пред камерите, по распитот. Многу микрофони, ич прашања – како и секогаш. Кратката изјава со фацијалниот грч кој наликува на џокерската насмевка, требаше да не’ убедат дека тоа што не чувствува вина значи дека навистина не е виновен. Нот гилти. Нот гилти, мај […]

Вести Македонија

Започна процедурата за утврдување на уставноста на СЈО

Уставниот суд ќе се произнесе за поднесената иницијатива за оценување на уставноста на Законот за Специјално јавно обвинителство, објави телевизија „Телма“ По 8 месеци чување во фиока предметот веќе е доделен кај судија известител. Можно е да се најде на дневен ред на седницата закажана за среда. Познавачите на оваа материја сметаат дека судот нема […]

Вести Македонија

Шилегов: Создадени се услови за неопходна лидерска средба

Исполнети се двата предуслови со што создадени се услови за неопходна лидерска средба со цел спроведување на брзи, фер, слободни и демократски избори, вели портпаролот на СДСМ, Петре Шилегов. – Исполнети се двата предуслова, а тоа е одложување на изборите поради неисполнети услови и укинување на аболицијата. Оттука се создадени услови за лидерска средба. Неопходно е да има […]

Вести Македонија

Три државни компании должат над 10 милиони евра за неплатени даноци

Најновата листа на должници што ја објави Управата за јавни приходи покажува дека три државни компании должат повеќе од 10 милиони евра за неплатени даноци. Македонската радио телевизија должи околу 73 милиони денари или 1,1 милион евра, Македонија пат должи 433 милиони денари или околу 7 милиони евра, а Македонски шуми должи околу 253 милиони денари […]

Вести Македонија

Ахмети: Невозможно е да има избори до крајот на годинава

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, во интервју за тетовската телевизија „Арт ТВ“ вели дека избори на есен се невозможни и дека четворицата лидери имале договор датумот за избори да го прецизираат до декември. – Договорено е со почетокот на декември да има согласност од страните кога ќе треба да се одржат изборите. Дали ќе се […]

Вести Македонија

Обама одобри зајакнато ангажирање на војската на САД во Авганистан

Претседателот на САД, Барак Обама одобри закајнато ангажирање на американските трупи во поддршка на авганистанската војска во конфликтот со талибанците. Официјални лица од САД велат дека американските војници нема само да ги обучуваат и советуваат авганистанските трупи, туку дека ќе ги следат и во операциите на терен. Со ова е проширена постоечката мисија на војската […]

Вести Македонија

Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура во Охрид

Од денес до 26 јуни, во Охрид се одржува 49. Меѓународен семинар за македонски јазик, литература и култура. Осумдесет стипендисти од 17 држави ќе бидат дел од годинешниот македонскистички-славистички собир, во организација на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ од Скопје. Семинарот се одржува во Конгресниот центар на Универзитетот. Во рамките на семинарот ќе се одбележат 1100-годишнината […]

Вести Македонија

Нема поголем фашизам од сиромаштијата, порачаа демонстрантите

Целата улица пред Собранието беше обоена во боите на „Шарената револуција“ која денешниот протест му го посвети на Дарко Марковиќ, авторот на стрип-јунакот Пецко. На протестот говореше новинарот Бранко Героски кој наместо едноминутно молчење во чест на Дарко Марковиќ побара присутните да му оддадат почит со громогласен аплауз. – Дарко Марковиќ беше редок интелект и […]