Вести

ЕУ предупреди осум членки за големите буџетски дефицити

Европската комисија предупреди осум земји од еврозоната дека ризикуваат да ги прекршат правилата поради големите буџетски дефицити. Италија, Шпанија, Португалија, Белгија, Кипар, Финска, Литванија и Словенија имаат план за буџетите за следната година, кои би можеле да не бидат во согласност со правилата на еврозоната, според кои земјите морат да ги држат буџетските дефиците под […]

Вести Свет

Садик Хан: Американците кои се незадоволни од изборната победа на Трамп да се преселат во Лондон

Градоначалникот на Лондон, Садик Хан ги повика жителите на САД, кои се разочарани од победата на републиканецот Доналд Трамп на претседателските избори да се преселат во британскиот главен град, пишува весникот „Ивнинг стандардс. – Дознав дека голем број луѓе на пребарувачот Гугл го поставиле прашањњето како да емигрираат. Доколку талентирани луѓе од САД сакаат да […]

Вести Свет

Мексико ги повика своите граѓани во САД да останат спокојни

Властите во Мексико ги повикаа вчера своите граѓани кои живеат во САД да останат смирени и најави отворање на итна телефинска линија, реагирајќи на намерата на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп да ги депортира илегалните мигранти. – Сонароднику, минуваме низ моменти на несигурност. Биди спокоен, не одговорај на провокации и не дозволувај да те измамат. […]

Вести Македонија

Митинзите закажани: ВМРО-ДПМНЕ тргнува од Охрид, СДСМ од Прилеп, ДУИ од Липково

ВМРО-ДПМНЕ и ВМРО за Македонија традиционално од Охрид, СДСМ од Прилеп, ДУИ од Липково, а ФРОДЕМ од скопскиот хотел „Континентал“ тргнуваат во кампања. Ова се местата од каде партиските коалиции и партии што ќе учествуваат на парламентарните избори на 11 декември, ќе ја почнат изборната кампања, чиј почеток е в понеделник, на 21 ноември. Табелава е графички приказ […]

Вести

E-печалбарите од Велес што пропагираа за Трамп ги освоија светските медиуми

Македонските тинејџери од Велес станаа глобална атракција откако дел од светските медиуми тврдеа дека велешаните, преку нивните пропагандистички веб-страници со лажни вести, влијаеле на тоа републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, да седне во Белата куќа. Откако во април минатата година „Мета“ пишуваше за петтемина млади велешани, сопственици на веб-страници што пренесуваат пропагандистички, најчесто […]

7 дена

РСЕ: Судиите конечно се охрабија

Последните случувања во Кривичниот суд се последица од состојбите во судството кое одамна го допре дното, но се покажува и дека некои судии повеќе не сакаат да бидат заложници, велат упатените за Радио Слободна Европа. Петнаесет судии од Основниот суд Скопје 1 потпишаа петиција до Судскиот совет да преземе мерки против претседателот на судот Владимир […]

Вести Свет

Бугарскиот парламент ја прифати оставката на премиерот Бојко Борисов

Бугарскиот парламент, со 218 гласа „за“ и двајца воздржани пратеници, денеска ја прифати оставката на премиерот Бојко Борисов. На 14 ноември, Борисов до народното собрание на Бугарија поднесе оставка на наговата влада, поради победата на независниот кандидат за претседател на Бугарија, Румен Радев поддржан од Бугарската социјалистичка партија (БСП). Од утре ќе започнат консултациите за состав на […]

Вести Свет

Започна 5. Светски конгрес на новински агенции во Баку

Во својот говор претседателот Алијев зборуваше во врска со организираните меѓународни настани во Азербејџан и истакна дека овој успех е доказ за поддршката кон медумите БАКУ (АА) – Претседателот на Азербејџан, Илхам Алијев, во врска со вестите што ги објавуваат меѓународните медиуми истакна: „Понекогаш истите ситуации се прикажуваат целосно различно во меѓународните медиуми. Ова укажува […]

Вести Свет

Њујорк: Зајакнати безбедносни мерки пред Денот на благодарноста

Властите во Њујорк донесоа одлука за зголемување на безбедносните мерки по најавите на ДЕАШ дека една од наредните цели е прошетката за Денот на благодарноста во центарот на Њујорк ЊУЈОРК (АА) – Њујоршката полиција ги засили безбедносните мерки пред прославата на Денот на благодарноста, откако терористите на ДЕАШ упатија закани, јавува Anadolu Agency (AA). Властите […]

Вести

ОН до ЕУ: Со политички притисок врз балканските земји, во борба против илегално оружје

Европската унија треба да изврши политички притисок врз балканските земји, со цел тие да ја интензивираат борбата против илегалната трговија со оружје, но во исто време треба и да му помогне на рагионот во зајакнување на полициските капацитети за справување со овој проблем, смета раководителот на Проектот на ОН за борба против трговијата со илегално […]