Вести Македонија

Владата усвои предлог-ребаланс на буџетот

Владата вечерва на седница го усвои предлог-ребалансот на буџетот за 2016 година, кој веднаш ќе биде доставен до Собранието. Министерот за финансии, Кирил Миноски, вечерва на прес-конференција образложи дека ребалансот се должи на промена на проекцијата за пораст на домашниот бруто-производ (БДП) од 4 проценти на 2,3 проценти. Со ребалансот, приходите се намалуваат за 2 проценти […]

Вести

Лондон бара независност од Велика Британија и членство во ЕУ

Десетина илјади граѓани на Лондон денеска потпишаа петиција со која се бара, метрополата да остане во Европската Унија, откако градоначалникот Садик Кан изјави дека претстолнината исто така има право на глас кога станува збор за преговорите за излез на Велика Британија од ЕУ. Петицијата насловена „за прогласување на Лондон независен од Обединетото Кралство и приклучување […]

Вести Македонија

Министерот за финансии Миноски најави ребаланс на буџетот

Министерот за финансии, Кирил Миноски најави ребаланс на буџетот поради политичката неизвесност која според него, сигурно ќе има ефект врз економијата и економската активност. – И покрај здраво поставените економски политики, политичката криза почна да ги дава резултатите. Поради тоа треба да се направат корекции во државната каса и ние тоа ќе го направиме. Ребалансот […]

Вести Македонија

Иванов: Заев повикува на украинско сценарио и на насилство

Зоран Заев е тој што повикува на украинско сценарио, на насилство и ја споредува состојбата во Македонија со онаа во Сирија. Ова денеска го изјави претседателот Ѓорге Иванов, одговарајќи на новинарско прашање за повикот што вчера до него го упати лидерот на СДСМ, да ги објави разузнавачките информации за подготвување на граѓанска војна во државата. […]

Вести

Брексит ги урна светските берзи, фунтата изгуби дел од вредноста

Брексит предизвика економски тектонски движења на светските берзи, со голем пад на вредноста на индексите, но и на британската валута која е на најниско ниво од 1985 година. Фунтата падна за речиси 9 отсто и чини 1,34 долари, што претставува најниско ниво во последните 31 година. Стручњаците предупредуваат дека вредноста на фунтата ќе падне и до 1,2 […]

Вести

Меркел жали за Брексит, но најави блискост на Брисел со Лондон

Европа не треба да извлекува брзи и едноставни заклучоци што ќе создадат нови поделби во ЕУ, изјави германската канцеларка Ангела Меркел откако Британците одлучија да ја напуштат Европската Унија. Таа изрази длабоко жалење и порача дека ЕУ во иднина ќе има блиски односи со Велика Британија. – Сè до излегувањето од ЕУ, Велика Британија ги има […]

Вести

Фараж призна дека ја излажале британската јавност за Брексит

Шефот на Партијата за независноста на Обединетото Кралство, Најџел Фараж, која силно се залагаше за излегување од Европската Унија, денеска при гостувањето во емисијата „Добро утро Британијо“, призна дека едно од ветувањата на кое се темелела нивната кампања за излез, најверојатно нема да се оствари. Поборниците за Брексит ветуваат дека 350 милиони фунти, кои секоја […]

Вести

Како Брегзит ќе влијае на Премиерлигата?

Британците вчера гласаа за напуштање на Европската Унија, па многумина се прашуваат како ова ќе влијае врз Премиерлигата и најдоброто првенство на Англија. Дваесет клубови од Премиерлигата беа за останување на Велика Британија во Европската Унија и советуваа луѓето на референдумот да кажат НЕ за излегување од ЕУ. Сепак, Британците вчера гласаа за напуштање на Европската […]

Вести Македонија

Бејли: Да се отстранат сите пречки за нормално работење на СЈО

Амбасадорот на САД во Македонија, Џес Бејли, денеска нагласи дека треба сите институции и политички партии да работат на отстранување на пречките за нормално функционирање на Специјалното јавно обвинителство. – Ги поттикнуваме сите политички партии и институции да работат на отстранување на сите пречки за СЈО. Тоа е многу важно за воспоставување одговорност за прислушувањето […]

Македонија Став

ПОПГМ: Наместо фактор на стабилност, Иванов станува поттикнувач на конфликтот

Партијата на обединетите пензионери и граѓани на Македонија (ПОПГМ) најостро ги осуди последните ставови на претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов, и ги оценува како лицемерни, конфузни, пристрасни, штетни и недржавнички. „Вџашени сме од обидот за повторна измама на сопствените граѓани, како и од лицемерието, шарлатанството, конфузијата, пристрасноста и од недржавничкото однесување на претседателот“, се […]