Вести

По Брексит сè повеќе се бараат ирски пасоши

Поради одлуката на Британците да излезат од Европската Унија, дојде до пораст на барањата за добивање ирски пасош за полесно влегување на територијата на Унијата, соопштија ирските власти. Службата за издавање патни исправи наведе дека е забележан невообичаено голем број барања на Британци со ирско потекло за издавање ирски пасош. Пасошот на Република Ирска овозможува барање работа во […]

Вести Македонија

Комбето на „Шарената револуција“ сопрено па пуштено од полицијата

Комбето на „Шарената револуција“ кое што го возеше пратеничката на СДСМ Лидија Димова беше сопрено од полицијата откако истото ги испрати демонстрантите до пред собранието и продолжи да се движи по булеварот Кочо Рацин. Откако полицајците го застанеле комбето и наредиле на Димова да излезе и да го отвори, но таа не сакала да го стори […]

Македонија Став

Можни ли се избори наесен?

Во последниот период се почести се изјавите од двете најголеми партии во државата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ, дека оваа есен ќе се одржат вонредни парламентарни избори. Сѐ уште не е јасно како ќе се одржат изборите, бидејќи според првиот човек на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, Избирачкиот список не е пречистен. ЦИВИЛ – Центар за слобода опстојува […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ИЛИЈА ДИМОВСКИ

– “Јавната тајна дека на дел од факултетите во Скопје и дел од професорите во Скопје, постои чување на монополот, чување на фамилијарните релации и потврдената фактичка состојба со акцијата на Јавното обвинителство и Министерството за внатрешни работи со која што беа уапсени видни професори од Економскиот факултет во Скопје, ни дава право да кажеме […]

Вести

УНИЦЕФ: Во воздушните напади во источниот дел на Сирија загинаа 25 деца

Извршени се три напади врз густо населени области, вклучувајќи ја и џамијата за време на молитва, се вели во извештајот на УНИЦЕФ ЖЕНЕВА (АА) – Во воздушните напади на градот Ал-Курија, во источниот дел на Сирија, загинаа 25 деца, објави Фондот на Обединетите нации за деца (УНИЦЕФ). “Извршени се три напади врз густо населени области, […]

Вести Македонија

Завршија билатералните средби во Пржино, партиите далеку од договор

Завршија билатералните средби на претставници на четирите најголеми политички партии со посредниците од Европската Унија и на САД. Ниту еден од претставниците не е премногу оптимист и никој не сака да даде прогноза кога може да се очекува некаков напредок. Заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, во изјава за медиумите рече дека денеска соопштиле дел од […]

Вести Македонија

Судот го одби барањето на СЈО за изземање на Поп-Стефанија од случајот „Тврдина“

Основниот суд Скопје 1 го одби барањето на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) за изземање на судијката Александра Поп-Стефанија од случајот „Тврдина“, информираше попладнево судот. Одлуката, како што велат оттаму, ја донел заменик-претседателот на судот, Ивица Стефановски, бидејќи претседателот Владимир Панчевски бил на одмор. „Во отсуство на претседателот на судот, кој користи денови од годишниот одмор, […]

Изјави Македонија

ИЗЈАВИ: ХАРИ ЛОКВЕНЕЦ

“Министерството за внатрешни работи направи промоција на проект за сеопфатна реформа на системот за национална безбедност. Тоа е признание од МВР, дека навистина има потреба за реформа на безбедносниот систем. За СДСМ, нагласи Локвенец, е целосно неприфатлив предлогот носител на процесот да биде сегашниот министер за внатрешни работи Митко Чавков. СДСМ смета дека е нужна реформа на […]

Вести Македонија

СЈО бара Талески да остане во притвор, а одбраната бара увид во доказите

Одбраната на градоначалникот Владимир Талески, адвокатите Никола Додевски и Боро Тасевски, како и обвинителот на Специјалното јавно обвинителство, Трајче Пеливанов, попладнево пред Кривичниот совет на Апелацискиот суд ги изложија аргументите „против“ и „за“ куќниот притвор што му е одреден на битолскиот градоначалник. Адвокатот Додевски пред Кривичниот совет истакна дека барањето за притвор на СЈО не било засновано […]

Вести Македонија

Никола Јанкуловски е новиот ректор на УКИМ

  Деканот на Медицинскиот факултет, Никола Јанкуловски, е избран за нов ректор на Универзитетот „Свети Кирил и Методиј“. Тој освои 43 гласа, наспроти неговиот противкандидат, професорот Ненад Новковски, кој освои шест гласа, додека шест ливчиња беа неважечки. Јанкуловски ќе биде ректор на УКИМ во наредните четири години. Пред почетокот на седницата на Сенатот на УКИМ, „Студентски пленум“ […]