Вести Изјави Македонија Статуси Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е недопустливо и за осуда

  Претседателот Стево Пендаровски со реакција по повод палењето на знамето на Бугарија во Вевчани. “Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е неопходно градење на доверба, разбирање и почитување” – изјави претседателот Пендаровски.

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Захариева: Бугарија упати демарш до МНР поради запалено бугарско знаме во Вевчани

  Бугарскиот амбасадор во земјава Ангел Ангелов упатил остра вербална нота до македонското Министерство за надворешни работи по информациите дека е запалено бугарско знаме на Вевчанскиот карневал. Бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева ова го напиша на својот ФБ профил.     “По повод информациите за запалено бугарско знаме во селото Вевчани во Република […]