Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Интегриран електронски систем за наплата на патарини во РС Македонија и Србија

  Премиерот Димитар Ковачевски заедно со премиерката на Република Србија, Ана Брнабиќ денеска, на наплатната рампа Прешево го промовираа заедничкиот интегриран електронски систем за наплата на патарините. Станува збор за брзо и ефикасно плаќање на патарините во Северна Македонија и Србија со помош на посебен ТАГ уред за бесконтактно електронско плаќање на патарина, кој успешно […]

Вести Македонија Ударни вести

Инкасирани над 12 милиони евра од патарина во првите 4 месеци

  Јавното претпријатие за државни патишта во првите четири месеци од 2021 година од наплата на патарина инкасирало 12.150.185 евра. За овој период вкупно е наплатен надоместокот за користење на автопатите од 10.732.244 возила, информираат за „Мета.мк“ од ова јавно претпријатие. Оттаму информираат дека при споредба со 2019 година, во периодот пред отпочнувањето на ковид-19 […]