Вести Македонија Ударни вести

Милановиќ: Во Бугарија се навикнале да ја шутираат Македонија, а тие играат примерно и по правила

  “Во Бугарија се навикнале да ја третираат Македонија како некој што го шутираш од страна, тоа не е в ред. Тие играат примерно и по правила, ги исполнија сите демократски правила што можете да ги замислите. Се покорија на грчките барања, ги примија во друштвото на мртвите поети, но овој услов на Бугарија е […]

zoran milanovic fb
Вести Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Бугарија ја повика хрватската амбасадорка, за изјавата на Милановиќ за Македонија

  Хрватската амбасадорка во Софија, Јасна Огњановац беше поканета на интервју во бугарското Министерство за надворешни работи, заради изјавата на претседателот Зоран Милановиќ, кој „остро ја нападна политиката на Бугарија кон европската интеграција на Северна Македонија“, пренесе агенцијата МИА, повикувајќи се на изјава објавена на официјалната веб-страница на бугарското министерство. Огњановац беше повикана од генералниот директор […]

Вести Македонија

Пендаровски оствари средба со словенечкиот и хрватскиот претседател Пахор и Милановиќ

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во рамки на учеството на самитот на Брдо-Бриони Процесот, во Брдо кај Крањ, оствари одделни средби со претседателот на Република Словенија, Борут Пахор и со претседателот на Република Хрватска, Зоран Милановиќ, информираат од Кабинетот на Претседателот на РСМ. На средбата со претседателот Пахор, претседателот Пендаровски истакнал дека земјава силно ги вреднува […]