Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски положи цвеќе пред Споменикот на жртвите од скопскиот земјотрес

  Претседателот Стево Пендаровски денеска, по повод 60-годишнината од катастрофалниот земјотрес во Скопје, положи цвеќе пред Споменикот на жртвите од земјотресот, на Градските гробишта Бутел во Скопје.     Почит кон загинатите во земјотресот оддадоа и делегации од Собранието и Владата на Република Северна Македонија и од Градот Скопје, амбасадори и делегации од дипломатско-конзуларните претставништва […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Бројот на загинати од земјотресите во Турција и Сирија достигна речиси 16.000

  Бројот на загинати од земјотресите што ги погодија Турција и Сирија оваа недела се приближува до 16.000. Преживеаните граѓани, како што пренесе Ројтерс, останаа гневни и фрустрирани поради бавното пристигнување на спасувачките тимови. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека операциите сега работат нормално и вети дека никој нема да остане без покрив над главата. Низ […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Над 9.000 загинати од земјотресите во Турција и Сирија

  Бројот на жртвите од разорниот земјотрес во Турција се зголеми на 6.957, а повредени се 38.224 лица, соопшти Управата за вонредни состојби, а пренесе Анадолија. Тешко е да се потврди бројот на загинати во Сирија, но нејзините државни медиуми и спасувачките служби кои работат во северозападниот дел велат дека тој број надмина 2.500. Спасувачката […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Речиси 5.000 жртви во Турција и Сирија

  Спасувачите во Турција и во Сирија продолжија со потрагата по преживеани под урнатините и во текот на студената ноќ, по силниот земјотрес што вчера ги погоди двете земји. Бројот на жртви од земјотресот со јачина од 7,7 степени според Рихтеровата скала се искачи на најмалку 4.980 лица, а илјадници згради и објекти се урнати […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Почнува судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово

  Во Основниот суд во Тетово денеска треба да почне судењето за пожарот во модуларната болница што се случи на 8 септември 2021 година кога 14 лица го загубија животот. Судското рочиште е закажано во 10 часот, а ќе го води судијата Јордан Велковски.   По повеќемесечна истрага Основното јавно обвинителство Тетово на 27 јули […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Им оддаваме почит на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје

  “Денешниот ден кога одбележуваме 59 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје, е датум кој е врежан во меморијата на градот на солидарноста”, порача претседателот Владата Димитар Ковачевски, по повод одбележување на годишнината од скопскиот земјотрес што се случи во 1963 година. „На денешен ден во 1963, во точно 5 часот и 17 минути, накратко […]

Вести Свет Ударни вести

Руско ракетирање на Одеса – најмалку 6 повредени лица

  Најмалку шест цивили се повредени во руското ракетирање на регионот Одеса во текот на изминатата ноќ, јавува Укринформ. Седум ракети „Калибар“ биле истрелани од Црното море, при што погодено било село во овој регион. Три куќи биле уништени од бомбардирањето, а меѓу повредените лица е и едно дете. Оштетени се и училиште и културен центар. Борбите […]

Вести Свет Ударни вести

Ракетен напад врз железничка станица во Украина, над 30 мртви

  Над 30 луѓе се убиени а стотина ранети при руски ракетен напад на железничка станица во источна Украина, пренесува РСЕ. Во меѓувреме денеска во Киев пристигнаа тројца високи европски функционери за да ја изразат поддршката на ЕУ за Украина во услови на неиспровоцирана инвазија на Русија. Украинската државна железничка компанија соопшти дека две руски […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Русија го бомбардира Киев: Загина 15 годишно девојче, ранет новинар на Фокс Њуз

  Руското немилосрдно бомбардирање на Украина се приближи до центарот на Киев со серија напади што погодија станбена населба додека лидерите на три европски земји планираат храбра посета на Киев во знак на поддршка, пренесе АП. Лидерите на Полска, Чешка и Словенија објавија дека денеска ќе отпатуваат во главниот град на Украина во мисија на […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Над 2.500 жители на Мариупол загинаа во нападите – Почина и трудницата чија фотографија го обиколи светот

  Повеќе од 2.500 жители на црноморскиот пристанишен град Мариупол се убиени од почетокот на руската инвазија на Украина на 24 февруари, изјави претседателскиот советник Олексиј Арестович.  Арестович изјави дека се повикува на бројки од градската управа на Мариупол и ги обвини руските сили дека вчера спречиле хуманитарната помош да стигне до опколениот град. Русија […]