Вести Македонија

Успешна крводарителна акција во Општина Илинден

  Во општина Илинден се одржа уште една успешно спроведена крводарителска акција која се реализира во соработка со Црвениот крст и Институтот за трансфузиона медицина, во просториите на Домот на култура „Илинден”. На оваа крводарителска акција граѓаните  од општина Илинден уште еднаш ја покажаа својата хуманост на дело со дарување на крв.  Денешната крводарителна акција […]

Алтернатива Настани

ООУ “Гоце Делчев” од Илинден дел од првата Вело турнеја

  ООУ “Гоце Делчев” од општина Илинден е дел од првата Вело турнеја на пролетната Вело офанзива “Пролет 2023”, во рамки на програмата Вело училишта, организирана од страна на Здружението на граѓани Еко Логик, кое има за цел да го промовира велосипедизмот како безбеден, здрав и алтернативен начин на превоз на учениците. Во рамките на […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Општина Илинден се вклучи во големата еколошка акција „Генералка викенд“

  Општина Илинден се вклучи во големата еколошка акција „Генералка викенд“ која е во организација на „Мен енд маунтен“, а со поддршка на Пивара Скопје, Пакомак и Нула Отпад. Целта на оваа акција е да се подигне еколошката свест на граѓаните за почиста и поздрава животната средина.     Во еколоштака акција се вклучија општинската […]

Алтернатива Настани

Одбележан патрониот празник на ООУ ,,Гоце Делчев” во општина Илинден

  Учениците од ООУ ,,Гоце Делчев” со бројни спортски активности и изложбени работилници  го одбележаа патронатот на училиштето и 120. годишнината од смртта на македонскиот револуционер Гоце Делчев. Традиционално одбележувањето на патрониот празник почна со положување на свежо цвеќе пред бистата на македонскиот великан Гоце Делчев, еден од најголемите идеолози на народноослободителното движење на македонскиот […]

Вести Македонија Ударни вести

Меморандум за соработка меѓу Општина Илинден и Бизнис Конфедерација на Македонија

  Водени од потребата за јакнењето на меѓусебната соработка и афирмација на областите од заеднички интерес беше потпишан Меморандум за соработка за спроведување на проекти од областа на одржлив локален економски развој.  Меморандумот го потпишаа градоначалникот на Општина Илинден, м-р Александар Георгиевски и претседателот на Бизнис Конфедерација на Македонија, Миле Бошков. Целта на Меморандумот е […]

Вести Македонија

Одбележана 22-та годишнина од смртта на припадникот на безбедносните сили, Роберт Петковски

  Со положување свежо цвеќе пред спомен плочата во н.м. Бунарџик, општина Илинден ја одбележа 22-та годишнина од трагичната смрт на Роберт Петковски, кој како припадник на Министерството за одбрана, трагично загина во Вејце, на 28 април 2001 година. Свежо цвеќе положија членовите на семејството на Роберт Петковски, претставници на општина Илинден предводени од градоначалникот […]

Вести Македонија

Општина Илинден за првпат ќе субвенционира за инвертер клими или соларни панели

  На територија на општина Илинден за првпат се воведуваат субвенции за купување на инвертер клими или соларни панели. Локалната самоуправа го објави Јавен повик кој е според Програмата за финансиска поддршка на целни групи граѓани на Општина Илинден за 2023 година која предвидува еднократна парична помош за набавка на инвертер клими или соларни панели […]

Uncategorized

Хуманитарна акција “Подај рака – хумана општина Илинден”

  Општина Илинден спроведе хуманитарна акција за донација на храна и хигиенски производи, наменети за социјално загрозената категорија на граѓани на територија на општина Илинден, по повод големиот христијански празник Христовото Воскресение –  Велигден.     Локалната самоуправа оваа голема хуманитарната акција ја спроведе во соработка со Црвениот крст и бизнис заедницата од општина Илинден, […]

Вести Македонија

Доделени првите субвенции за велосипеди во општина Илинден

  Во просториите на Општина Илинден Градоначалникот Александар Георгиевски ги додели првите Решенија на граѓаните кои имаа поднесено барање за добивање еднократна парична помош за купување на велосипеди. Како што истакна градоначалникот Георгиевски, Општина Илинден за прв пат ја спроведува оваа мерка за субвенционирање на купување на велосипеди, со цел да се стимулираат граѓаните почесто […]

Алтернатива Настани

Шаренило од маски, смеа и песна во пресред на Денот на шегата во општина Илинден

  Во пресрет на Светскиот денот на шегата 1-ви Април, ден кој децата со нетрпение го чекаат целата година, денеска во детската градинка “Гоце Делчев” и основните училишта во општина Илинден се одржа маскенбал, на кој можеа да се видат многу принцези, спајдермени, бетмени, полицајци, пеперутки, пчелички… И овој пат не изостана бујната детска фантазија […]