Вести Македонија

Одбележана 22-та годишнина од смртта на припадникот на безбедносните сили, Роберт Петковски

  Со положување свежо цвеќе пред спомен плочата во н.м. Бунарџик, општина Илинден ја одбележа 22-та годишнина од трагичната смрт на Роберт Петковски, кој како припадник на Министерството за одбрана, трагично загина во Вејце, на 28 април 2001 година. Свежо цвеќе положија членовите на семејството на Роберт Петковски, претставници на општина Илинден предводени од градоначалникот […]

Вести Македонија

Општина Илинден за првпат ќе субвенционира за инвертер клими или соларни панели

  На територија на општина Илинден за првпат се воведуваат субвенции за купување на инвертер клими или соларни панели. Локалната самоуправа го објави Јавен повик кој е според Програмата за финансиска поддршка на целни групи граѓани на Општина Илинден за 2023 година која предвидува еднократна парична помош за набавка на инвертер клими или соларни панели […]

Uncategorized

Хуманитарна акција “Подај рака – хумана општина Илинден”

  Општина Илинден спроведе хуманитарна акција за донација на храна и хигиенски производи, наменети за социјално загрозената категорија на граѓани на територија на општина Илинден, по повод големиот христијански празник Христовото Воскресение –  Велигден.     Локалната самоуправа оваа голема хуманитарната акција ја спроведе во соработка со Црвениот крст и бизнис заедницата од општина Илинден, […]

Вести Македонија

Доделени првите субвенции за велосипеди во општина Илинден

  Во просториите на Општина Илинден Градоначалникот Александар Георгиевски ги додели првите Решенија на граѓаните кои имаа поднесено барање за добивање еднократна парична помош за купување на велосипеди. Како што истакна градоначалникот Георгиевски, Општина Илинден за прв пат ја спроведува оваа мерка за субвенционирање на купување на велосипеди, со цел да се стимулираат граѓаните почесто […]

Алтернатива Настани

Шаренило од маски, смеа и песна во пресред на Денот на шегата во општина Илинден

  Во пресрет на Светскиот денот на шегата 1-ви Април, ден кој децата со нетрпение го чекаат целата година, денеска во детската градинка “Гоце Делчев” и основните училишта во општина Илинден се одржа маскенбал, на кој можеа да се видат многу принцези, спајдермени, бетмени, полицајци, пеперутки, пчелички… И овој пат не изостана бујната детска фантазија […]

Вести Македонија

Хуманитарна акција во пресрет на Велигден “Подај рака-хумана Општина Илинден”

  Во пресрет на големиот христијански празник Велигден, Општина Илинден и оваа година ја организира голема хуманитарна акција – „Подај рака-хумана општина Илинден”, за донација на храна и хигиенски средства. Целта на оваа голема хуманитарна акција е да им се помогне на ранливите категории на граѓани од општина Илинден,  велигденските празници да ги прослават достојно […]

Вести Македонија

Општина Илинден поставува препумпен уред во Јака

  Во Општина Илинден деновиве се поставува препумпен уред со што се завршува изградбата на фекалната канализација во Јака во вкупна должина од 6300 метри, со која треба да бидат опфатени најголем дел од домаќинства од тој дел на Општината. Со изградбата на препумпниот уред ќе се комплетира системот за одведување на отпадни води во […]

Вести Македонија Ударни вести

Меморандум за соработка помеѓу Општина Илинден и Друштвото на писателите на Македонија

  По долгогодишна успешна соработка Општина Илинден и Друштвото на писателите на Македонија за прв пат потпишаа официјален документ-Меморандум за соработка. Меморандумот го потпишаа градоначалникот на Општина Илинден, м-р Александар Георгиевски и претседателот на Друштвото на писателите на Македонија, проф. д-р Христо Петрески.     Потпишувањето на Меморандумот е продолжение на плодната соработка низ годините […]

Вести Македонија

Почна изградба на кружен тек на влезот во општина Илинден

  Општина Илинден отпочна изградба на кружен тек на влезот на Општината, кој е еден од ветените проекти од програмата на градоначалникот Александар Георгиевски. Станува збор за нов кружен тек на важна крстосница кој ги опфаќа главните улици ,,2”, ,,8”  ,,9” и новопроектирана улица ,,10” на влезот во Илинден.     Градоначалникот на Општина Илинден, […]

Вести Македонија

Склучен договор помеѓу Општина Илинден и Државниот архив

  За првпат Општина Илинден склучи договор со Државниот архив, со кој ќе се врши средување, ставање ред на целокупниот архивски и документиран материјал со изминати рокови за негово чување и комплетна заштита на архивската граѓа.     По тој повод градоначалникот на Општина Илинден, Александар Георгиевски оствари средба со директорот на Државниот архив, Емил […]