Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Гир: Пристигна поддршката од ЕУ 80 милиони евра за справување со енергетската криза

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, заедно со шефот на Делегацијата на ЕУ во нашата држава Дејвид Гир, на прес-конференција ја потенцираа заложбата на Европската Унија во поддршката на Северна Македонија да ги надмине предизвиците од глобалната економска и енергетска криза. Претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дер Лајен при посетата на нашата земја во […]

Вести Македонија Ударни вести

Средба на премиерот Ковачевски со амбасадори на земји членки на ЕУ

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски имаше состанок со шефот на Делегацијата на Европската Унија, Дејвид Гир и со амбасадори на земји членки на Европската Унија, во нашата држава. Станува збор за редовен годишен состанок со резидентни амбасадори, на којшто, заедно со премиерот Ковачевски, денеска присуствуваа и Артан Груби, првиот заменик на претседателот на Владата, […]

Вести Македонија Ударни вести

Бектеши-Симсон: Финансиска поддршка од ЕУ за енергетската криза од 80 милиони евра

  Министерот за економија Крешник Бектеши денеска во Брисел оствари билатерален состанок со еврокомесарката за енергетика на Европската Унија, Кадри Симсон. На средбата присуствуваше и државната секретарка во Секретаријатот за европски прашања, Дрита Абдиу-Халили и амбасадорот македонската мисија во ЕУ, Зулфи Исмаили. Главна тема на состанокот беше поддршката која што Европската Унија и ја дава […]

Вести Македонија Ударни вести

Хотел Инекс Олгица го промовира Охрид како зелена туристичка дестинација со помош на ЕБОР и ЕУ

  Охридското Езеро е туристичка дестинација број еден во земјата со над 200.000 туристи. За да се заштити убавината на езерото, важно е да се обезбеди заштита на неговата уникатна природа, и да се минимализираат негативните ефекти врз човековата околина кои доаѓаат од туристите и индустријата. Хотел Инекс Олгица е водечки пример за ова. Пред неколку […]

Вести Македонија Ударни вести

Западен Балкан и ЕУ заеднички ќе се справуваат со последиците од енергетската криза

  Премиерот Димитар Ковачевски денеска учествуваше на првата панел дискусија на Самитот Западен Балкан -Европска Унија во Тирана. Оваа панел сесија беше посветена на енергетската криза и пакетот за енергетска поддршка со кој треба да се обезбеди енергетска стабилност на Западен Балкан, но и воопшто на целиот европски континент. На сесијата од страна на сите […]

Вести Македонија Ударни вести

Над 200 компании во Северна Македонија ја подобрија конкурентноста со помош на ЕБОР и ЕУ

  ЕУР 51 милион за над 200 мали бизниси во Северна Македонија преку програмата финансирана од ЕБОР и ЕУ Бизнисите добија грант поддршка од ЕУ во износ до 15 отсто од износот на кредитот ЕБОР и донаторите продолжуваат со поддршка на локалните МСП   Над 200 мали и средни претпијатија (МСП) во Северна Македонија успешно […]

Вести Македонија Статуси Ударни вести

Османи: Република Северна Македонија стана членка на Унијата за Медитеранот

  Република Северна Македонија стана членка на Унијата за Медитеранот, информираше попладнево министерот за надворешни работи Бујар Османи.     -Уште еден надворешнополитички успех. Нашата земја е примена како членка на Унијата за Медитеранот, важен регионален форум за соработка меѓу Европската Унија и медитеранските земји. Секој ден поблиску до Европската Унија, напиша Османи на Фејсбук.

Вести Изјави Македонија Став Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Отворени се преговорите со Европската Унија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, по повод почетокот на скрининг процесот за членство на Северна Македонија во Европската Унија, истакна дека после 17 години ЕУ денеска во Брисел го започна скрининг процесот за Северна Македонија за членство во Европската Унија. „Отворени се преговорите со Европската Унија! После 17 години чекање, денеска во Брисел се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Усвоена преговарачка структура за преговорите со Европската Унија

  Владата на Република Северна Македонија одржа тематска едница, на која покрај премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата, присуствуваше и се обрати и шефот на Делегацијата на Европската Унија во Северна Македонија, Н.Е. Дејвид Гир.     На седницата, премиерот Ковачевски се заблагодари на сите членови за досегашните заложби и трудот вложен во евроинтегративниот […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Македонскиот јазик ќе е еден од службените јазици на ЕУ

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски од собраниската говорница, на седницата за пратенички прашања во Парламентот, на сите граѓани им го честиташе започнувањето на преговорите на РС Македонија за полноправно членство во ЕУ. „Избравме светла иднина за државата и за граѓаните без да го загрозивме македонскиот јазик и идентитет. По цели 17 години тешки компромиси, […]