Алтернатива Настани

Симон Трпчевски со “МАКЕДОНИСИМО” утре пред МОБ

  Реномираниот македонски пијанист Симон Трпчески, утре на 14 септември со почеток од 20 часот, на платото пред Национална опера и балет, ќе ја почести публиката со концерт, наречен „МАКЕДОНИСИМО“.  “Почувствувајте ја магијата што го освои светот! МАКЕДОНИСИМО си доаѓа дома! Повелете на бесплатниот концерт што Ви е посветен Вам!”, напиша Трпчевски на својот фб […]

Алтернатива Настани

Во НОБ балетска премиера на “ГОСПОЃИЦИТЕ ОД АВИЊОН”

  БАЛЕТСКА ПРЕМИЕРА “ГОСПОЃИЦИТЕ ОД АВИЊОН” – балет во девет слики, во Национална опера и балет, 9 март со почеток во 20 часот Музика: Калиопи Букле Кореографија и режија: Олга Панго Либрето и драматургија: Сашо Димоски Асистенти на кореографот: Горан Божинов, Саша Евтимова Костимограф: Раде Василев Мултимедија и дизајн: Емил Петров Дизајн на светло: Милчо […]