Вести Македонија Ударни вести

Комисијата за употреба на имиња на личности даде негативно мислење за употреба на името Иван Михајлов

  Комисијата за употреба на имиња на личности на денешната седница  даде негативно мислење за употреба на името Иван Михајлов поднесено од здружението Културен Центар ,,Иван Михајлов’ – Битола. Заклучокот од седницата ќе се проследи до министерот за правда кој ќе треба да донесе одлука по претходно добиеното негативно мислење од Комисијата. Комисијата за употреба […]

Вести Македонија Ударни вести

Уставниот суд оформи предмети за здруженијата „КЦ Иван Михајлов” и Цар Борис III Охрид

  Поради интерес на повеќе медиуми и организации Уставниот суд информира дека е оформен предмет во кој се оспорени Статутот и Програмата на Здружението „КУЛТУРЕН ЦЕНТАР ИВАН МИХАЈЛОВ”.  Предметот се наоѓа во почетна фаза, односно во претходна постапка и е предаден на работа кај советник на Судот и судија кои во следниот период треба да […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Името “Ванчо Михајлов“ е провокација, важно беше да не паднеме во замката

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи денеска на прес-конференција во врска со отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола информираше дека смета дека името е провокација, но и дека претставува алиби за главниот наратив на Бугарија дека Македонија не дозволува човекови права на етнички заедници.     -Првично потпретседателката на Бугарија Јотова побара […]

Вести Изјави Македонија Статуси Ударни вести

Дескоска објави документ: Министерството во 2019 не дало дозвола да се отвори „Иван Михајлов“

  Рената Дескоска, поранешната министерка за правда насвојот фб профил излезе со реакција околу името на културниот центар „Иван Михајлов“ во Битола. “Овие неколку денови слушаме остри реакции околу името на културниот центар Иван Михајлов. Јавноста со право реагира. Се постави и прашањето околу тоа кој државен орган дозволил да се регистрира здружение под тоа […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Согласно Европската конвенција за човекови права, ваквите проекти не се предмет на државен надзор

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, за МИА како одговор на прашањето во врска со отворањето на културниот центар во Битола, “Ванчо Михајлов”, вели дека Владата и јавноста очекуваат реципроцитет во пристапот. „Се работи за контроверзна историска личност, која во Република Северна Македонија е доживувана на различен начин од различни групи на граѓани. Сепак, бидејќи […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Докажан соработник на хитлеровиот нацистички режим некој се обиде да го претстави како мост на зближување

  Претседателот Стево Пендаровски излезе со став за отворањето на клубот „Ванчо Михајлов“ во Битола, во кој наведува дека иако отворањето културни центри насекаде во демократскиот свет е чекор кон зближување на народите и нивните култури, именувањето на установи од областа на културата според докажан соработник на фашистичкиот режим од Втората светска војна не и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Османи за Клубот Ванчо Михајлов во Битола: Ние како држава не сме вклучени во тој проект

  Министерот Османи прашан за отварањето на бугарскиот клуб во Битола изјави дека македонската Влада не била повикана,  и не е вклучена во тој проект. Османи вели дека го разбира незадоволството на граѓаните кои протестирале бидејќи се отвора центар со име на личност поврзана со фашизмот.