Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Спектакл и дивеење на Левица во Собранието

  На собраниската седница, двајцата пратеници на Левица, Крмов и Апасиев, со фрлање на амандмани ја прекинаа седницата со пола час пауза.  Причината за ваквиот спектакл во собранието според Левица е широката коалиција СДС-ДУИ-ДПМНЕ насилничнички и неделовнички ги одби амандманите на Левица. Пратеникот од Левица, Димитар Апасиев по однос на амандманите за спречување на носењето […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведени 21 лица за инциденти на натпреварот Шкупи – Левски

  На 27.07.2023 година во врска со фудбалскиот натпревар помеѓу екипите на ФК Шкупи од Скопје и ФК Левски од Софија Република Бугарија приведени се 19 навивачи од Република Бугарија, поради нарушување на јавниот ред и мир пред и за време на натпреварот. Од нив, осум лица за насилство на спортски натпревар, две лица за […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведено уште едно лице од инцидентот кај плоштадот Скендер бег

  На 14 јули, од страна на Единица за насилен криминал – Одделение за крвни деликти при СВР Скопје лишен е од слобода Р.А. (29) од Скопје. Тој се сомничи дека на 06 јули околу 19.30 часот на бул. Гоце Делчев во Скопје, поточно на плоштад Скендербег, испукал со пиштол. Од страна на полициски службеници […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Демократски сојуз: Осуда на насилството и ригорозни казни

  Демократскиот сојуз најостро го осудува организираниот напад на учесниците на протестите и бараме брза реакција на службите за безбедност и полицијата. Првичните информации и објавените видеа и фотографии ги потврдуваaт сомневањата дека се работи за смислен напад и провокација, со цел да се предизвикат судири од пошироки размери и потешки последици,меѓу другото и на […]