Алтернатива Настани

Со претставата „Лагата“ на Белградскиот драмски театар се затвора „Охридско лето“

  Со хит-претставата „Лагата“ од Флоријан Зелер, во режија на Никола Љука, а во изведба на Белградскиот драмски театар,  на 20 август се затвора годинашното 63. издание на  фестивалот „Охридско лето“. Претставата ќе биде одиграна на сцената на Античкиот театар во Охрид со почеток во 21:00 часот. Актерската екипа ја сочинуваат: Милош Биковиќ, Тамара Крчуновиќ, […]

Алтернатива Настани

Претставата „Сергеј е многу глупав“ на Охридскиот народен театар на „Охридско лето“

  Во рамки на драмската програма на „Охридско лето“ утре вeчер (10.8.2023 г.)  на сцената на Центарот за култура „Григор Прличев“, ќе биде изведена претставата „Сергеј е многу глупав“ од Дмитриј Данилов, а во режија на Дејана Николовска. Настапуваат Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Горан Стојаноски,  Филипи Кипровски и Леонида. Сценографијата и костимографијата се на Енес […]

Алтернатива Вести Македонија Настани

Настап на пијано – дуо Гелебешеви на Охридско лето

  Во рамки на музичката програма на „Охридско лето 2023“, денеска 7 август, понеделник, свој настап ќе има пијано – дуото „Гелебешеви. Тие пред фестивалската публика ќе настапат со дела на Дебиси, Шуберт, Рахмањинов и Шостакович. Концертот ќе се одржи во „Света Софија“ со почеток од 21 часот. Дуото го сочинуваат двајца истакнати македонски пијанисти, […]

Алтернатива Настани

Концерт на триото „Франк Дупре“ и изложба на Александар Томовски

  На денешниот фестивалски репертоар на 63-тото „Охридско лето“ се концертот на триото „Франк Дупре“ од  Германија и изложбата на фотографии од Александар Томовски. Вечер од 21:00 часот, во црквата „Света Софија“, концерт ќе одржи  триото „Франк Дупре“ од Германија. Триото, составено од Франк Дупре на пијано, Јакоб Круп на контрабас и Оби Јене на […]

Алтернатива Настани

Вечерва концерт на пијанистот Дино Имери на Охридско лето

  Во рамките на музичката програма на „Охридско лето“, вечер (20 јули), во 21 часот, во црквата „Св. Софија“ во Охрид концерт ќе одржи пијанистот Дино Имери. На програмата се дела од Шопен и од Рахманинов. Имери (1990) е еден од најреномираните македонски пијанисти. Со огромен успех настапува на престижните сцени низ светот како гостин […]

Алтернатива Настани

Одржан концерт посветен на флејтистот Илија Зимбо

  Концерт посветен на прерано починатиот уметник, флејтистот Илија Зимбо се одржа вчера во црквата „Света Софија“ како дел од  музичката програма на фестивалот „Охридско лето“. Настапи „Пијано Трио“ составено од тројца етаблирани музичари Татијана Петрушевска – Караскаковска – прва обоа во оркестарот на НОБ, Марјан Милошевски – прв  фаготист во оркестарот на НОБ и […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Пендаровски на “Охридско лето”: Да уживаме во уметноста, во благородното и во убавото

  Претседателот Стево Пендаровски вчеравечер се обрати на свеченото отворање на 62. издание на меѓународниот фестивал „Охридско лето“, кој традиционално се одржува под покровителство на претседателот на државата.     “Постои еден цитат од Франц Кафка што ја опишува најголемата човекова дилема за сопственото постоење, во којшто се вели: „Сите уметности ѝ служат на најголемата […]