Вести Македонија Став Ударни вести

Клиниката “Жан Митрев” останува со старата сопственичка структура

  Клиниката Жан Митрев останува со старата сопственичка структура, информираат од Клиниката.   “Завршните преговори за влегување на стратешкиот партнер Холандскиот фонд Balkan Alliance Healthcare не завршија со конечен договор.   Остануваме посветени на нашата работа во Клиниката Жан Митрев и развивањето на стандардите во приватното здравството. Нашиот приоритет остануваат нашите пациенти и инвестициите во […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Клиниката “Жан Митрев” со стратешко партнерство ќе стане регионален клинички центар

  Клиниката Жан Митрев е во финални преговори за стратешко партнерство со Холандскиот фонд Balkan Alliance Healthcare, информираат од Клиниката. Преговорите се однесуваат за влез на Фондот како партнер во Клиниката што ќе овозможи оваа врвна здравствена установа да ги проширува своите дејности и да ги подигне уште на повисоко ниво стандардите во медицината во […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Во мирување е изградбата на „Центарот за Радиологија и Онкологија“

  Како резултат на случувањата во последните 8 месеци поврзани со Клиника Жан Митрев, ја информираме јавноста дека принудени сме да ја ставиме во мирување изградбата на новиот радиолошко-онколошки центар во Катланово кој требаше да почне со реализација минатата година, соопштуваат од Клиниката Жан Митрев.   „Центарот за Радиологија и Онкологија“ е проектирана инвестиција вредна […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Клиника “Жан Митрев”: Со блокирани сметки секојдневно правиме сложени операции

  “Клиниката Жан Митрев сака да ја информира јавноста дека и покрај тоа што имаме блокирани сметки секојдневно работиме, правиме сложени кардиохируршки зафати и спасуваме животи на наши граѓани. Исто така после пет дена сметките остануваат блокирани.     Обвинителната Искра Хаџивасилева пред медиумите изјави, – „Ова не е некаква хајка против болницата Жан Митрев“. […]

Вести Македонија Став Ударни вести

„Жан Митрев“: Обвинението е неосновано во целост, очекуваме јавен и транспарентен процес

  Клиника Жан Митрев очекува јавен и транспарентен процес низ којшто ќе ја докажеме нашата невиност во однос на сите обвинувања кон д-р Митрев и кон клиниката,се наведува во соопштението.  “Вистината е на наша страна, обвинението е целосно неосновано и тоа ќе го докажеме и институционално. Очекуваме брз и транспарентен процес на кој преку јасни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Реакција од ПЗУ Жан Митрев: Згрозени сме од говорот на омраза и креирање лажна слика за нашата институција

  По објавата на истражувачката сторија на тимот на ИРЛ, со соопштение се обратија од Клиниката „Жан Митрев“. Клиниката „Жан Митрев“ е згрозена од реакциите на јавноста.  За истражувачката документарна сторија на ИРЛ, посочуваат дека е „фабрикувана информација за креирање на лажна слика“. За нив, документарецот „Нечиста крв“ е неоснован напад на институцијата. “Навистина сме […]